Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej

uni149

Strona internetowa: www.wsa.bielsko.pl

Email:

Adres email (rekrutacja): ...

Informacje ogólne

Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej rozpoczęła swoją działalność 1 października 1997 roku. Idea powołania w mieście szkoły wyższej, która kształciłaby pracowników dla specyficznych potrzeb społecznych regionu, zrodziła się w roku 1995 w Towarzystwie Szkolnym im. M. Reja, grupującym inteligencję Kościoła ewangelicko-augsburskiego z obszaru Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. Do utworzenia i rozwoju uczelni znacząco przyczynili się profesorowie krakowskich uniwersytetów; jednym z inicjatorów i pierwszym Rektorem WSA był prof. dr hab. Józef Filipek.

Początkowo Uczelnia miała kształcić studentów, umożliwiając im uzyskanie tytułu licencjata na pierwszym kierunku studiów - administracji. W związku z szybkim rozwojem WSA oraz zainteresowaniem młodzieży w 2001 roku utworzono nowy kierunek - stosunki międzynarodowe. W następnych latach Uczelnia, odpowiadając na zapotrzebowanie społeczności regionu, realizowała dalsze plany rozwoju wzbogacając swoją ofertę edukacyjną. W lipcu 2005 roku uruchomiono kolejny kierunek studiów - fizjoterapię. Profil kształcenia WSA został następnie uzupełniony o dwa kierunki studiów: pedagogikę w 2006 roku oraz kulturoznawstwo w 2008 roku. W 2009 roku Uczelnia uzyskała prawo do kształcenia studentów na studiach drugiego stopnia (magisterskich). WSA w dalszym ciągu się rozwija, poszerzając ofertę edukacyjną oraz zwiększając liczbę prowadzonych studiów podyplomowych.

Nasza Uczelnia posiada szeroką ofertę edukacyjną:

  • studia na poziomie zawodowym (licencjat), magisterskim, a także Możliwością uzupełnienia wykształcenia na studiach podyplomowych
  • studia na kierunkach: administracja, stosunki międzynarodowe, pedagogika, fizjoterapia i kulturoznawstwo
  • lektoraty języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego i hiszpańskiego

Naszym studentom zapewniamy:

  • świetną kadrę składająca się z wybitnych naukowców i ekspertów z prestiżowych ośrodków akademickich Krakowa, Warszawy, Wiednia i Lwowa
  • programy uwzględniające wymogi rynku pracy
  • doskonałą jakość kształcenia
  • wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności
  • kursy także w języku angielskim
  • zawodowe praktyki studenckie w placówkach związanych z kierunkami studiów
  • uczestnictwo w wymianie w ramach współpracy z uczelniami zagranicznymi


- We wszystkich rankingach szkół wyższych, prowadzonych od 2004 roku Wyższa Szkoła Administracji sytuowała się wśród kilku najlepszych uczelni licencjackich w kraju. Od 2005 roku Uczelnia corocznie uzyskuje prawo posługiwania się znakiem „Wiarygodna Szkoła”. W czwartej edycji tego projektu na rok akademicki 2008/2009 WSA została uznana za najlepszą niepubliczną uczelnię licencjacką w kraju. W Ogólnopolskim Rankingu Szkół Wyższych „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw” Uczelnia zajęła w latach 2006-2009 kolejno siódme, piąte, dziewiąte i szóste miejsce w kategorii niepublicznych uczelni licencjackich.

- Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej, jako jedyna uczelnia Wyższa w regionie i jedna z 15 uczelni w kraju, została uhonorowana certyfikatem „Uczelnia walcząca z plagiatami” w roku akademickim 2010/2011 świadczącym o dbałości WSA o poszanowanie praw autorskich i uczciwości intelektualnej w życiu akademickim oraz naukowym.

- Jakość nauczania w WSA potwierdzają liczne uchwały Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Od 2004 roku kolejne kierunki studiów były wizytowane przez Zespół Oceniający PKA, który niezmiennie wydawał pozytywną ocenę funkcjonowania Uczelni. Kolejnym potwierdzeniem jakości kształcenia w WSA była decyzja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2009 roku o nadaniu jej uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku stosunki międzynarodowe (oraz w 2010 r. na kierunku pedagogika).

- WSA należy do sieci TELC i przeprowadza egzaminy językowe z języka angielskiego i niemieckiego na poziomie A1, A2, B1, B2 (marzec, październik). Przygotowuje również zainteresowanych do przystąpienia do egzaminów językowych TELC z języka angielskiego i niemieckiego.

- Uczelnia przyznaje stypendia dla studentów osiągających najlepsze wyniki w nauce i sporcie. Ponadto co roku funduje nagrody dla studentów (nagrody im. prof. Zbigniewa Gostyńskiego oraz prof. Krzysztofa Spodaryka). WSA udziela także pomocy materialnej poprzez zapewnianie stypendiów socjalnych.

- W WSA funkcjonuje wirtualny dziekanat, umożliwiający dostęp do materiałów dydaktycznych oraz kontakt z administracją Uczelni poprzez internet, co ułatwia studiowanie i ogranicza biurokratyczne procedury.

- W WSA od lat organizowane są spotkania z ciekawymi osobistościami życia publicznego (między innymi z Andrzejem Zollem, Bronisławem Geremkiem, Andrzejem Olechowskim, Hanną Gronkiewicz–Waltz, Krzysztofem Mroziewiczem i Robertem Makłowiczem).

- Jeśli chcesz bardziej aktywnie włączyć się w życie Uczelni możesz działać w samorządzie studenckim. Pozwoli Ci to na poszerzanie wiedzy i poznawanie wybitnych specjalistów, a także na uczestnictwo w konferencjach krajowych i międzynarodowych organizowanych przez naszą Uczelnię.

- W Uczelni działa Akademicki Związek Sportowy, w ramach którego studenci WSA mogą realizować swoje sportowe pasje w kilku sekcjach sportowych.

- Na Uczelni obowiązuje punktacja ECTS zgodna z zasadami międzynarodowego systemu bolońskiego, co umożliwia Ci kontynuację studiów na europejskich uniwersytetach. WSA zapewnia również Możliwością uczestnictwa w wymianie studenckiej z partnerami zagranicznymi.

Rekrutacja

Warunki przyjęcia na rok akademicki 2010/2011
Warunkiem przyjęcia na studia w Wyższej Szkole Administracji jest złożenie kompletu wymaganych dokumentów oraz wniesienie obowiązującej opłaty wpisowego.

Okres rekrutacji: od 01. czerwca 2010 r. do 30 września 2010 r.

Wymagane dokumenty (studia licencjackie):
a) wypełniona ankieta osobowa (do pobrania w budynku Uczelni przy Placu Marcina Lutra 7 w Bielsku-Białej, pok. nr 1 (parter) lub na stronie internetowej Uczelni: www.wsa.bielsko.pl),
b) świadectwo dojrzałości w oryginale,
c) kopia świadectwa dojrzałości,
d) kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej (dotyczy osób zdających „Nową Maturę”),
e) 3 fotografie legitymacyjne (o wymiarach 30 x 42 mm),
f) zdjęcie w wersji elektronicznej na płycie CD,
g) orzeczenie lekarskie o zdolności do podjęcia studiów,
h) kopia dowodu osobistego (obie strony),
i) kopia dowodu wpłaty wpisowego.

Kandydaci na kierunek fizjoterapia składają dodatkowo:
a) orzeczenie lekarskie o zdolności do podjęcia studiów na kierunku fizjoterapia, wystawione przez lekarza medycyny pracy,
b) kopię Pracowniczej Książeczki Zdrowia z wynikami badań na nosicielstwo,
c) kopię szczepienia na WZW (przeciwko żółtaczce).

Wymagane dokumenty (studia magisterskie):
a) wypełniona ankieta osobowa (do pobrania w budynku Uczelni przy Placu Marcina Lutra 7 w Bielsku-Białej, pok. nr 1 (parter) lub na stronie internetowej Uczelni: www.wsa.bielsko.pl) ,
b) świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis),
c) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (odpis lub poświadczona kopia),
d) suplement do dyplomu (w przypadku dyplomów wydanych po 1.01.05 r.) - odpis lub poświadczona kopia,
e) 3 fotografie legitymacyjne (o wymiarach 30 x 42 mm),
f) zdjęcie w wersji elektronicznej na płycie CD,
g) kserokopia dowodu osobistego,
h) kserokopia dowodu wpłaty wpisowego.

Wpisowe:
1. Studia licencjackie - wpisowe 200,-zł.
2. Studia magisterskie - wpisowe 100,-zł.
Z wpłaty wpisowego zwolnieni są absolwenci studiów licencjackich prowadzonych przez Wyższą Szkołę Administracji w Bielsku-Białej.

Wpisowe płatne na konto Wyższej Szkoły Administracji nr 88 1050 1070 1000 0001 0449 1972 w ING O/Bielsko-Biała.

Informacja o studiach:
Telefonicznie: od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 - 16.00, w piątki w godz. 10.00. - 18.00 pod numerem telefonu: 033 815 11 07 wew. 124.

Osobiście: od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 - 16.00, w piątki w godz. 10.00 - 18.00, w pok. nr 1 (parter) w budynku B Uczelni przy Placu Marcina Lutra 7 w Bielsku-Białej.

Strona internetowa: www.wsa.bielsko.pl

Zapisy na studia:
Zapisy prowadzone są w budynku Uczelni przy Placu Marcina Lutra 7 w Bielsku-Białej w pok. nr 1 (parter) od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 - 16.00, w piątki w godz. 10.00 - 18.00.

Wydziały i kierunki

-

Historia uczelni

Historia Wyższej Szkoły Administracji

Idea powołania szkoły wyższej zrodziła się w Towarzystwie Szkolnym im. M. Reja w 1995 roku. Po nieudanych próbach uzyskania pomocy ze strony Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Towarzystwo zwróciło się o pomoc do Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dzięki życzliwości ówczesnego dziekana Wydziału prof. dra hab. Józefa Wójcika, a następnie Rady Wydziału, powołana została grupa pracowników Wydziału Prawa i Administracji UJ, która pod kierunkiem prof. dra hab. Józefa Filipka przygotowała program licencjackich studiów administracyjnych, a także we współdziałaniu z członkami zarządu Towarzystwa zredagowała stosowny wniosek do Ministra Edukacji Narodowej.

W dokumentach założycielskich zapisano, że misją Wyższej Szkoły Administracji będzie przede wszystkim umożliwienie absolwentom szkół średnich regionu Podbeskidzia, pracownikom administracji publicznej rządowej i samorządowej, a także innym osobom, zdobycie wyższego wykształcenia w zakresie administracji. Ponadto jako istotny składnik misji szkoły przyjmowano nawiązanie stałej współpracy z urzędami administracji publicznej regionu w zakresie realizacji różnego rodzaju zadań, a z uwagi na przygraniczne położenie także podjęcie współpracy ze Słowacją i Czechami.

Decyzją nr DNS 1-145/TBM/192/97 z dnia 4 lipca 1997 r. Minister Edukacji Narodowej wydał zezwolenie na utworzenie Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej (numer N 119 w rejestrze uczelni niepaństwowych Ministra Edukacji Narodowej), kierunek studiów: administracja, określając jednocześnie ważność zezwolenia na okres pięciu lat. Powstała na podstawie tej decyzji Wyższa Szkoła Administracji podjęła się realizacji misji przedstawionej przez założyciela. Uczelnia stara się wypełniać ją nadal, nadając jej szerszy wymiar w warunkach rozwijających się powiązań Polski jako członka Unii Europejskiej.

Jako pierwszego rektora Wyższej Szkoły Administracji założyciel powołał prof. zw. dra hab. Józefa Filipka, który funkcję tę pełnił do 31 sierpnia 2003 r. Po złożeniu przez niego rezygnacji z funkcji ze względu na stan zdrowia, założyciel powołał na stanowisko rektora prof. dr hab. Irenę Pietrzyk. Pani profesor kierowała Uczelnią w latach 2003-2006. Ze względu na wymogi nowej Ustawy o szkolnictwie wyższym z 2005 r. zaszła zmiana na stanowisku rektora. Z dniem 1 września 2006 r. rektorem został dr Tadeusz Wojtuszek, który pełnił tę funkcję do 31 sierpnia 2007 r. Następnie od 1 września 2007 r. na stanowisko rektora Wyższej Szkoły Administracji założyciel powołał na 3-letnią kadencję dra Aleksandra Mańkę.

Po kontroli przeprowadzonej przez przedstawiciela MEN w lipcu 2001 r., Minister Edukacji Narodowej decyzją nr DSW-2-0145-422/TBM/2001 z dnia 14 sierpnia 2001 r. przedłużył ważność zezwolenia na działalność Uczelni do dnia 30 września 2010 r.

W marcu 2001 r. został złożony wniosek o zezwolenie na uruchomienie w Wyższej Szkole Administracji drugiego kierunku studiów, a mianowicie stosunków międzynarodowych. Decyzją nr DSW.2-0143-34/2001 z dnia 25 lipca 2001 r. Minister Edukacji Narodowej zezwolił na uruchomienie wyższych studiów zawodowych na kierunku stosunki międzynarodowe. Ponieważ do 2001 roku Uczelnia funkcjonowała, jako jednowydziałowa, dziekanem sprawującym pieczę nad oboma kierunkami studiów był dr Michał Kalitowski. W roku 2003 decyzją Senatu WSA (Uchwała nr 1/33 z dnia 1 października 2003 r.) w Uczelni powstały dwa Wydziały - Wydział Administracji oraz Wydział Stosunków Międzynarodowych. Funkcję dziekana Wydziału Administracji nadal pełnił dr Michał Kalitowski aż do 31 sierpnia 2005 roku, od 1 września 2005 r. kierowanie Wydziałem Administracji przejął dr Antoni Osierda. Pierwszym dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych był dr Jarosław Reszczyński (2003-2005). Następnie funkcję tę pełnili: dr Irena Głuszyńska (2005-2006), dr Zbigniew Włosowicz (2006-2007). Decyzją Senatu Uczelni z dnia 18 maja 2007 r. (Uchwała 5/70) zlikwidowany został Wydział Stosunków Międzynarodowych, a kierunek został włączony do Wydziału Nauk Społecznych.

W lipcu 2005 r. Minister Edukacji Narodowej decyzją DSW-34003/704/EK/Rej.119/05 zezwolił na uruchomienie kolejnego kierunku studiów: fizjoterapii na utworzonym Wydziale Fizjoterapii. Pierwszym dziekanem tego Wydziału został prof. dr hab. Krzysztof Spodaryk (2005-2006), następnie funkcję tę piastował dr Janusz Bromboszcz (2006 - 31.01.2007), a od 1 lutego 2007 r. dziekanem Wydziału Fizjoterapii jest dr Maciej Płaszewski.

Rok później, w lipcu 2006 r. - Uczelnia otrzymała zgodę (decyzja DSW-3-4003/230/EK/Rej.119/06) na uruchomienie kierunku pedagogika na Wydziale Nauk Społecznych. Na pierwszego dziekana powołany został dr Zbigniew Marten (2006-2007), od 1 września 2007 r. dziekanem jest dr Arkadiusz Wąsiński. Decyzją Senatu Wyższej Szkoły Administracji z dnia 12 października 2007 r. Wydział Nauk Społecznych zmienił nazwę na Wydział Nauk Humanistycznych i studiów Międzynarodowych. 12 czerwca 2008 r. zgodnie z decyzją 363/2008 Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej Wyższa Szkoła Administracji otrzymała zgodę na prowadzenie kształcenia na kierunku kulturoznawstwo na poziomie studiów pierwszego stopnia.

Od początku funkcjonowania Uczelni za sprawy niezwiązane z dydaktyką odpowiada dyrektor administracyjny,a następnie, po zmianie statutu Wyższej Szkoły Administracji, jej kanclerz mgr Renata Rosowska.

W sierpniu 2009r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało Wydziałowi Nauk Humanistycznych i studiów Międzynarodowych WSA uprawnienie do prowadzenia studiów drugiego stopnia (studiów magisterskich) na kierunku Stosunki Międzynarodowe (MNiSW-DNS-WUN-6022-1099-4/KT/09).

Osiągnięcia naukowe

-

Akademiki

-

Znani wykładowcy

-

Galeria

The user has uploaded no images in the gallery.

Artykuły



Ten użytkownik nie opublikował jeszcze żadnych artykułów.

Aktualności

Nauka i rozwój

Informacje o plikach cookie. Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu
ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Regulamin