Pierwsze wydanie Gazety Obserwatora pod szyldem Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego ukazało się w styczniu 1948 roku. Pomysłodawcą projektu był Marian Molga. Czasopismo miało charakter popularnonaukowy, ale początkowo skierowane było przede wszystkim do obserwatorów meteorologicznych jako poradnik zawodowy. W kolejnych latach zmieniał się charakter pisma i częstotliwość wydawania oraz zasięg. Wprowadzono nowe działy, kontynuując jednocześnie główne cele – rozpowszechnianie wśród czytelników rozwijającej się wiedzy hydrologicznej i meteorologicznej oraz informowanie o roli służby obserwacyjnej. Wieloletnim redaktorem czasopisma była Elżbieta Klejnowska.
W 2019 roku, po kilku latach przerwy, wznowiono wydawanie Gazety Obserwatora w nowej odsłonie graficznej. Gazeta pozostała magazynem popularnonaukowym, ale ukierunkowanym przede wszystkim na czytelników spoza IMGW-PIB.
„Postawiliśmy sobie jeden cel – dotrzeć do zwykłych Polek i Polaków ze zrozumiałymi i ciekawymi treściami o klimacie i pogodzie” – wyjaśnia Rafał Stepnowski z IMGW-PIB, Redaktor Naczelny magazynu. – „To było dla nas bardzo ważne wyzwanie. Zmiana klimatu i nasilanie się niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych oraz hydrologicznych, a także zagrożenia związane z pogodą kosmiczną, są największym wyzwaniem w historii ludzkości. Następstwa tych zjawiska będą w XXI wieku determinować każdy aspekt naszego życia. Musimy się nauczyć żyć w tej nowej rzeczywistości, adoptować, zwiększać naszą odporność. Kluczem do tego wszystkiego jest wiedza. Dlatego bardzo szybko zrobiliśmy następny krok uruchamiając magazyn online”.
Już wiosną 2020 roku powstał Obserwator, w którym z większą częstotliwością ukazują się artykuły na temat bieżących tematów oraz istotnych wydarzeń w świecie nauki. Na łamach portalu publikują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – synoptycy, klimatolodzy, hydrolodzy i oceanografowie. Ale rozwijana jest również współpraca z naukowcami z innych ośrodków badawczych w Polsce. Od 2021 roku część opracowań ukazuje się w języku angielskim i trafia m.in. do serwisów newsowych Światowej Organizacji Meteorologicznej.
„Kiedy uruchomiliśmy ponownie magazyn popularnonaukowy #OBSERWATOR nie spodziewaliśmy się takiego odzewu. Mamy już ponad 40 mln czytelników, a drukowana wersja gazety rozchodzi się w mgnieniu oka. Nie unikamy trudnych tematów. Zagadnienia związane z system klimatycznym Ziemi i zjawiskami pogodowymi oraz to w jakiś sposób zachodzą interakcje między atmosferą, hydrosferą i wszystkimi sferami życia na naszej planecie są niezwykle skomplikowane. Stąd w magazynie przeczytacie o modelowaniu meteorologicznym, pogodzie kosmicznej czy obserwacjach satelitarnych. Ale jest tu też miejsce na lżejszą „naukę” i felietony, w którym stawiamy podchwytliwe pytania.
Redaktor Naczelny ma apetyt na kolejne ciekawe tematy. Planuje numer specjalny poświęcony nowoczesnym technologiom w meteorologii i hydrologii, aspektach zarządzania zasobami wodnymi, pogodzie kosmicznej, która wpływa coraz częściej na życie na Ziemi. Na początku maja ukaże się również kolejny numer Gazety Obserwatora, w którym będzie można przeczytać o historii modelowania meteorologicznych w Polsce.
„Zapraszamy ludzi z różnych środowisk do tworzenia, jedynego takiego w Polsce, magazynu popularnonaukowego o klimacie, pogodzie i środowisku. Uważam że młodzi ludzie, studenci, powinni mieć możliwość wypowiedzenia się na te tematy, ponieważ zmiany klimatycznego i wszelkie następstwa tego zjawiska dotkną ich, jak nikogo innego”. – deklaruje Rafał Stepnowski. – „Nie jesteśmy w stanie w stu procentach uodpornić się na niebezpieczne zjawiska pogodowe. Ale musimy się nauczyć słuchać, zdobywać wiedzę żeby szybko i skutecznie reagować na informacje, a przede wszystkich umieć odróżnić fake newsy i klikbajtowe nagłówki od rzetelnych i potwierdzonych naukowo wiadomości. A tylko takie znajdziecie na kanałach informacyjnych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej”.
Gazeta Obserwatora ukazuje się nieregularnie w formie drukowanej i cyfrowej https://www.imgw.pl/instytut/imgw-obserwator a magazyn Obserwator w formie elektronicznej https://obserwator.imgw.pl/.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !