Ogólne zasady
Można stworzyć coś na kształt ogólnych zasad dotyczących tego, w co powinno być wyposażone mieszkanie studenckie. Przede wszystkim często zdarza się, że jakieś meble już są w mieszkaniu i nie bardzo można się ich pozbyć. Przyjmijmy, że najbardziej podstawowy sprzęt domowy dla studenta to: łóżko, biurko z fotelem, lodówka i kuchenka. Często te przedmioty są już na wyposażeniu domu (podobnie jak podstawowe wyposażenie łazienki), choć z biurkami może być różnie, może się zdarzyć, że trzeba będzie dokupić. Oprócz tego potrzebne są – choć może nie od razu pierwszego dnia – krzesła, szafa, szafki kuchenne i szafka w toalecie. Można jednak rozglądać się za nimi już mieszkając, podobnie jak za dywanem czy żyrandolem. Warto po prostu zobaczyć co jest i wtedy zrobić sobie listę rzeczy mniej i bardziej ważnych, zaczynając zakupy od tych pierwszych.
Pokój studenta
Centralnym punktem pokoju każdego studenta jest biurko. To właśnie przy nim student uczy się, czyta, pisze, a często nawet prowadzi życie towarzyskie, korzystając z możliwości jakie daje internet. W okolicy biurka muszą się znajdować jeszcze, na których pomieszczą się książki, segregatory, notatki i inne ważne dla każdego studenta rzeczy. Przy biurku trzeba oczywiście na czymś siedzieć, ważny więc jest fotel lub przynajmniej krzesło.
Oprócz rzeczy związanych ze studiowaniem, ważna jest możliwość pomieszczenia gdzieś ubrań i innych podstawowych przedmiotów, takich jak radio czy telewizor. Wprawdzie obecne coraz częściej telewizor jest zastępowany przez komputer z łączem internetowym, ale wciąż jeszcze w wielu studenckich mieszkaniach znajdziemy telewizory.
Od metrażu zależy koszt wynajmu, dlatego odpowiednie rozmieszczenie wszystkich rzeczy w pokoju, to ważna sprawa. Studenci cenią sobie tanie kwatery, lecz muszą zagospodarować w nich sobie miejsce jak najbardziej optymalnie.
Miejsce do pracy i oświetlenie
Praca studenta, czyli wszystko co wiąże się z nauką, wymaga również stworzenia odpowiednich warunków. Najważniejsze jest biurko. Musi być odpowiednio oświetlone, żeby można się było uczyć również po zmroku. Wariantem ekonomicznym może być oświetlenie LED, które pozwoli zaoszczędzić sporo na prądzie, zwłaszcza zimą, gdy wieczory i noce są długie.
- Takie oświetlenie świetnie się sprawdzi w całym mieszkaniu. Żarówki LED są wprawdzie nieco droższe, ale tańsza eksploatacja i wysoka wydajność szybko wynagrodzi ten wydatek - mówi Mateusz Żudrak z firmy Lumenmax Polska.
Niezłym pomysłem jest również umiejscowienie źródła światła nad biurkiem, musi ono być jednak zawieszone na takiej wysokości, żeby równomiernie oświetlać powierzchnię użytkową biurka, nie oślepiając jednocześnie jego użytkownika. Idealne w tej sytuacji wydają się taśmy LED lub halogeny.
Urządzanie studenckiego mieszkania to wieczny kompromis między wygodą, a ekonomią. Jednak ukończenie meblowania daje dużo satysfakcji.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !