Popularność fiszek – skąd się to wzięło
Na temat fiszek napisano już wiele, zwłaszcza w kontekście ich zalet. Fiszki to niewielkie, sztywne kartoniki, ukryte w równie niepozornym pudełku. Każda fiszka jest dwustronnie zadrukowana wyrazem, zwrotem lub regułą gramatyczną (w zależności od wyboru tematyki zestawu). Na jednej stronie znajduje się zwrot w języku ojczystym, na drugiej jego odpowiednik w języku obcym. A to wszystko wraz z przykładowym użyciem w zdaniu i wymową. Czy nauka języków może być prostsza?
Fiszki zostały opracowane w 1973 roku przez Sebastiana Leitnera, publicystę niemieckiego pochodzenia. W krótkim czasie zdobyły popularność jako znakomita pomoc dydaktyczna dla osób, które samodzielnie uczą się języka obcego. Warto przy okazji nadmienić, że wyraz fiszka (od francuskiego słowa fiche) oznacza kartę zapisaną informacjami. Fiszki stosuje się m.in. w katalogach bibliotecznych.
Nauka w każdym miejscu
Fiszki są małe i poręczne, z łatwością można je schować do torebki czy małej kieszonki w plecaku. W każdym zestawie znajduje się plastikowe etui, do którego można włożyć kilka fiszek – na przykład tych, które są dziś w planach do nauki. Na kształcenie języka można poświęcić w zasadzie każdą wolną chwilę. Przerwa na lunch w pracy, okienko między zajęciami na uczelni, a może podróż tramwajem do domu? Już kilka minut dziennie przynosi znakomite rezultaty, wzbogacając słownictwo oraz wiedzę z obszaru danego języka.
Samodzielna nauka? Czemu nie!
Efektywna nauka na własną rękę jest bardzo możliwa w realizacji. Wystarczy solidna dawka samozaparcia, zdyscyplinowanie i odpowiednie materiały. Zainteresowanie fiszkami jest tak duże, że na potrzeby użytkowników powstaje szeroka oferta zagadnień z wybranego języka.
Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży dostępne były wyłącznie fiszki z najpopularniejszych języków Starego Kontynentu – dominował angielski, niemiecki oraz hiszpański. Obecnie oferta mocno się rozszerzyła, proponując fiszki do nauki języka koreańskiego, włoskiego, norweskiego i wielu innych. Wspaniale jest mieć świadomość, że tak wiele osób pragnie szlifować swoje językowe umiejętności. Nauka nigdy nie idzie w las! I na pewno jest możliwa w każdym wieku.
Fiszki dobre na wszystko
Kiedy warto sprawić sobie zestaw językowych fiszek? Każdy moment jest dobry! Niezależnie od tego, czy właśnie rozpoczyna się fascynująca przygoda z językiem, czy trzeba przypomnieć sobie konstrukcje gramatyczne, czy może utrwalić zaawansowane zwroty – te małe kartoniki zapewnią efektywną naukę oraz świetną zabawę nawet przy samodzielnych próbach.
Zestaw wybranych fiszek kosztuje mniej niż dobry kebab na mieście, a przynosi szereg korzyści bez względu na stopień językowego zaawansowania.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !