Wśród mieszkańców Olsztyna, wywodzących się z różnych środowisk, przeprowadzona została przez nas ankieta, sprawdzająca wiedzę, na temat dziennikarstwa obywatelskiego, Badane osoby odpowiedziały na pytanie, czy jest to ich zdaniem zjawisko pozytywne, potrzebne, czy też negatywne i zbędne. Poniżej zamieszczone są wyniki badania:
-Sprzedawczyni w sklepie obuwniczym: „Wydaje mi się, że jest to zwykłe dziennikarstwo, ale takie chyba bardzo "do ludzi". Zajmuje się sprawami bardziej nam bliższymi, niż Ci wszyscy dziennikarze w telewizji.”
-Licealista: „Moim zdaniem dziennikarstwo obywatelskie pełni bardzo ważną rolę. Dzięki niemu można poćwiczyć swoje umiejętności dziennikarskie i podzielić się swoją wiedzą z innymi.”
-Nauczycielka j. polskiego w gimnazjum: „Uważam, że dziennikarstwo obywatelskie jest potrzebne, ponieważ w telewizji, czy radiu o wielu rzeczach się nie mówi, gdyż wywołać mogą kontrowersje, a myślę, że internet to miejsce gdzie mogą być takie informacje umieszczane, bo przecież społeczeństwo powinno wypowiadać się na każdy temat.”
-Studentka weterynarii:"Niestety nie wiem, czym dokładnie zajmuje się dziennikarstwo obywatelskie, wydaje mi się, że jest to wywiad przeprowadzany przez dziennikarza ze zwykłymi obywatelami.”
Z powyższych odpowiedzi wynika, że dziennikarstwo obywatelskie jest różnie postrzegane wśród ludzi. Nie wszyscy dokładnie orientują się w tej tematyce, co świadczy o tym, że nie jest rozpowszechnione. Większość ankietowanych uważa jednak to zjawisko za pozytywne i potrzebne obywatelom, zwłaszcza tym „zwykłym” – tzn. niezwiązanym z dziennikarstwem zawodowym, dla których ten rodzaj piśmiennictwa/twórczości jest jedynym możliwym sposobem wyrażenia swojego zdania, czy przedstawienia problemów.
CO OZNACZA TERMIN DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE?
Otóż według Wikipedii jest to rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez niezawodowych dziennikarzy w interesie społecznym. Krótko mówiąc, pisać może każdy kto uważa, że są jakieś interesujące tematy jakimi chcieliby się podzielić z innymi. Artykuły dotyczyć mogą najbliższego otoczenia, tematyki zawodowej, bądź przypadkowych obserwacji. Warto dodać, że nie otrzymuje się wynagrodzenia finansowego Dziennikarze amatorzy nie są konkurencją dla redakcji, ale często je inspirują.
Powstanie i rozwój dziennikarstwa obywatelskiego wiąże się z Internetem.
Dzięki temu szybkiemu i wszechstronnemu medium, dziennikarstwo obywatelskie na konkretnym portalu/ blogu może być uprawiane przez ludzi na całym świecie. Do popularności tego rodzaju dziennikarstwa przyczynił się utworzony w 2000 r. południowokoreański serwis Ohmynews, którego twórca ukuł termin dziennikarz- obywatel (ang. Citizen reporter) Za pierwszy polski serwis dziennikarstwa obywatelskiego uznawana jest polskojęzyczna wersja Wikinews, która powstała 19 lutego 2005 r. Kolejne serwisy dziennikarstwa obywatelskiego były otwierane przez profesjonalnych wydawców medialnych.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !