Na czym polegają e-studia? Czym różnią się od „zwykłych” studiów?
Są to studia odbywające się za pośrednictwem Internetu. Wykorzystują one technologię informatyczną, zwaną platformą zdalnego nauczania. Wspomaga ona prowadzenie zajęć dydaktycznych ( przeprowadzanie wykładów, udostępnianie notatek w wersji elektronicznej, testy on-line, wystawianie ocen), ułatwia pracę w grupie , a także umożliwia kontakt zarówno z wykładowcami (konsultacje on-line) jak i współpracę z innymi e-studentami (wideokonferencje, czaty). Technologia ta umożliwia więc zachowanie bezpośredniego, choć wirtualnego kontaktu uczestników. Studiowanie przez Internet różni się od tradycyjnych studiów przede wszystkim tym, iż nie trzeba fizycznie uczęszczać na zajęcia (choć na niektóre egzaminy na trzeba przyjechać i zdać je na miejscu). Korzystając z materiałów udostępnianych przez wykładowców każdy student uczy się indywidualnie, w dowolnym dniu tygodnia i o dowolnej porze. Nie ma zatem konieczności dopasowywania się do ściśle określonego planu zajęć, jak w przypadku studiów odbywających się na uczelni. Trzeba jednak zdążyć opanować materiał do wyznaczonego przez wykładowcę terminu egzaminu czy testu cząstkowego.
Dlaczego zdecydowałaś się na taką formę studiów? Czy jesteś zadowolona ze swojego wyboru?
Wybrałam e-studia ze względu na sytuację życiową w której się znalazłam. Wcześniej dwa lata studiowałam na uczelni. Teraz opiekuję się kilkumiesięczną córką i nie miałabym komu powierzyć opieki nad nią podczas mojej nieobecności. Dlatego studia za pośrednictwem Internetu byłby dla mnie najlepszym (i tak naprawdę jedynym) rozwiązaniem. Uczę się, kiedy mam na to czas, we własnym tempie i rytmie. Staram się rozplanowywać naukę, tak aby nie mieć zaległości. Nie żałuję swojego wyboru, bo dzięki e-studiom mam szansę się rozwijać
i zdobyć wyższe wykształcenie.
Jakie są Twoim zdaniem największe plusy wirtualnej formy zajęć?
Na tradycyjnych studiach studenci często nie nadążają z notowaniem wszystkiego, co jest prezentowane na wykładach (zarówno w formie prezentacji multimedialnych, jak i w formie ustnej), W przypadku e-studiów ten problem nie istnieje. Pliki audio, video, czy multimedialne tablice wysyłane przez wykładowców dostępne są przez całą dobę i można więc do nich wrócić w dowolnym momencie. Kolejnym plusem jest to, że treści które już opanowaliśmy i nie sprawiają nam trudności, możemy po prostu pominąć i przejść do kolejnych materiałów. W ten sposób można zaoszczędzić trochę czasu. W przypadku tradycyjnych studiów jesteśmy zmuszeni dopasowywać się o grupy i podążać tym samym tempem.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !