Ranking obejmuje 300 najlepszych uczelni o profilu sportowym z całego świata. Aż 285 to duże i bogate uczelnie, zwykle uniwersytety różnego typu, posiadające jednostki (w postaci wydziałów czy instytutów dedykowanych temu typowi działalności) związane ze sportem. Tylko 15 jednostek z Top300 to uczelnie w całości sportowe, poświęcone wyłącznie działalności naukowej związanej z tematyką sport science i właśnie w tym prestiżowym gronie 15 najlepszych uczelni sportowych z całego świata znalazła się gdańska Akademia, co jeszcze bardziej podkreśla znaczenie pozycji, osiągniętej przez uczelnię.
- Wyniki w rankingu zależą bezpośrednio od tego, ile w danej uczelni powstaje prac i gdzie te prace są publikowane. Naszym celem jest publikowanie w czasopismach z jak największym współczynnikiem wpływu, czyli tzw. Impact Factor (IF) – mówi rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prof. dr hab. Paweł Cięszczyk - w latach 2015-2019 w AWFiS Gdańsk konsekwentnie rośnie współczynnik Impact Factor. Sumaryczny IF wszystkich publikacji naszych pracowników w roku 2015 wynosił 69, w 2016 – 93, w 2017 – 104, w 2018 – 152, w 2019 – 197. Dla takiej niewielkiej uczelni jak nasza, w której średnia liczba pracowników prowadzących działalność naukową to zaledwie kilkadziesiąt osób, a dotacja ministerialna w porównaniu do dużych uczelni, jakimi są uniwersytety jest bardzo niska, to ogromny postęp, czego bezpośrednim odzwierciedleniem jest nasza obecność w rankingu szanghajskim.
Oprócz AWFiS w aktualnym sportowym rankingu szanghajskim znajdziemy jeszcze, spośród polskich uczelni i uniwersyteckich wydziałów wychowania fizycznego, tylko Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !