Uruchomienie tego kierunku studiów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy. Jego absolwenci będą mogli pracować m.in. jako geoinformatycy, operatorzy systemów zbierania danych, projektanci, analitycy lub twórcy oprogramowania, programiści lub administratorzy baz danych, operatorzy lub analitycy wykorzystujący oprogramowanie GIS, czy specjaliści w zakresie przetwarzania i modelowania danych 3D.
- Studia przygotowują do pracy w zawodzie geodeta geoinformatyk, w którym do zbierania danych, ich przetwarzania i wizualizacji są wykorzystywane nowoczesne technologie geoinformatyczne – mówi dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM, dziekan Wydziału Geoinżynierii. I dodaje, że studenci będą się uczyć m.in. obsługi bezzałogowych systemów latających czyli dronów, skanerów laserowych, kamer 360, odbiorników satelitarnych, echosond, łodzi pomiarowych i robotów podwodnych. Zebrane dane będą przetwarzać za pomocą nowoczesnych narzędzi, a zmapowane obiekty będą mogli obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości, np. za pomocą gogli.
Studenci geoinformatyki dowiedzą się również, jak budowane są serwisy typu google maps czy geoportal.gov.pl, jak działają nawigacje samochodowe oraz jak budować własne serwisy webowe oraz aplikacje mobilne oparte na mapach. Znajdą odpowiedź na pytanie dlaczego popularne gry typu FPP (ang. First Person Player) bazują na aktualnych trójwymiarowych modelach miast i skąd one pochodzą. Uzyskają wiedzę w jaki sposób łączyć dane pochodzące z wielu źródeł, aby minimalizować błędy. Zdobędą też wiedzę i umiejętności w zakresie podstaw programowania, wykorzystania systemów GIS oraz BIM, a także modelowania obiektów 3D.
- Osoby, które potrafią pozyskiwać nowe zbiory danych, wykorzystywać te już istniejące, analizować je i przetwarzać z wykorzystaniem np. sztucznej inteligencji, są poszukiwane przez firmy z wielu branż. Dlatego absolwenci geoinformatyki będą mogli znaleźć zatrudnienie w nowoczesnych firmach i instytucjach nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Z całą pewnością geoinformatyka jest bardzo dobrym kierunkiem na przyszłość – mówi koordynator nowego kierunku dr inż. Tomasz Templin.
Rekrutacja na rok akademicki 2021/22 już się rozpoczęła, a kandydaci na studia mogą się rejestrować w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów: https://irk.uwm.edu.pl/pl/
Oprócz geoinformatyki, na Wydziale Geoinżynierii jest do wyboru również 5 innych kierunków: gospodarka przestrzenna, geodezja i kartografia, budownictwo, inżynieria środowiska oraz turystyka i rekreacja. Harmonogram rekrutacji oraz inne przydatne informacje można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !