Politechnika Gdańska była jednym z uczestników przedsięwzięcia. Kierownikiem projektu z ramienia Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa był prof. Dariusz Mikielewicz z Instytutu Energii, prorektor ds. rozwoju i organizacji.
– Celem projektu jest włączenie dotychczas niewykorzystanych i nowych zasobów biomasy, w szczególności odpadów z łańcucha przetwórstwa spożywczego, takich jak produkcja zbóż (słomy), cukru, warzyw, drewna oraz przemysłu przetwórczego – zaznaczył prof. Dariusz Mikielewicz. – Produkty te mogą być przetworzone do szeregu produktów spożywczych lub niespożywczych, poprawiających wykorzystanie biomasy, która bezpowrotnie byłaby stracona – dodał.
Materiały i ich elementy pochodzące z tych łańcuchów wartości mogą być przekształcane w wiele innowacyjnych produktów spożywczych i nieżywnościowych. Projekt BioBIGG określił, wskazał i przygotował najbardziej innowacyjne i ekonomicznie atrakcyjne możliwości pilotażowe i inwestycje, widziane w perspektywie transgranicznej.
Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw
BioBIGG tworzył również działania wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają zaspokoić ich potrzeby. Jak podkreślił profesor Mikielewicz, z jednej strony obserwuje się coraz większe zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw bioekonomią i produktami uzyskanymi na bazie konwersji biomasy. Z drugiej – wielu z nich brakuje wiedzy na temat bioekonomii i konkretnych rozwiązań, duża część nie posiada też zdolności innowacyjnych.
– Projekt BioBIGG miał za zadanie zmobilizować potencjał innowacyjny, związany z niewykorzystywanymi zasobami biologicznymi w łańcuchach rolno-przemysłowych na obszarze Południowego Bałtyku. Projekt zmierzał do zwiększenia zdolności innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw poprzez transgraniczne przekazywanie wiedzy, działania doradcze oraz przygotowanie projektów pilotażowych i inwestycji – mówił prof. Dariusz Mikielewicz.
Bioekonomia a małe i średnie przedsiębiorstwa w innych krajach
Przypomnijmy, że bioekonomia to produkcja i wykorzystanie zasobów biologicznych, innowacyjne procesy biologiczne i zasady zapewniające produkcję w zrównoważony sposób, a także produkty przemysłowe i energetyczne. Tym samym bioekonomia może być opisana jako kolejna fala rozwoju gospodarczego, kształtująca społeczeństwo po epoce paliw kopalnych, w którym wprowadzane są nowe materiały i produkty z biomasy. Na tym tle bioekonomia i jej zasoby biologiczne stanowią unikalną platformę dla innowacji i możliwości biznesowych. W wielu krajach małe i średnie przedsiębiorstwa są kluczowymi instytucjami wpływającymi na innowacje na bazie biomasy. Konieczne jest jednak nakierowanie przedsiębiorstw i innych podmiotów do uczestnictwa w rozwoju bioekonomii na obszarze południowego Bałtyku.
Wizyty studyjne
Jeśli chodzi o regiony południowego Bałtyku, istnieje wiele podobieństw. Wszyscy partnerzy projektu mają duży udział w rolnictwie, a w obszarach miejskich i aglomeracjach znajdują się zakłady produkcji żywności i zakłady chemiczne.
Podczas realizacji projektu BioBIGG, zespół przeprowadził szereg wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach przetwarzających szeroko pojętą biomasę, takich jak: Warmińskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Kwidzynie; Browar Kaszubski w Bytowie; Zakład Pieczarki Mazurskie Fedor w Użrankach; Cukrownia w Malborku, Tartak Sylvadrewno w Wielu czy Biogazownia w Mełnie.
Efektami projektu są opracowania dotyczące możliwego wykorzystania biomasy, postrzeganej dotychczas jako odpad.
Tematy, które opracowała grupa z Instytutu Energii, to:
- Niskoalkoholowy odżywczy napój z dużą zawartością błonnika i białka roślinnego: nowy sposób wykorzystania młóta przez małe lokalne browary.
- Produkcja kosmetyków naturalnych na bazie ekstraktów z wytłoków z marchwi.
- Sposób na zagospodarowanie podłoża popieczarkowego.
- Produkcja hydrolizatu keratyny z piór drobiowych.
- Produkcja bioplastików z odpadów ziemniaczanych.
- Analiza możliwości zagospodarowania nadmorskich łąk solnych pod kątem ich innowacyjnego wdrażania skutkującego rozwojem biogospodarki w Polsce.
Najnowsza wiedza z zakresu przetwarzania biomasy została wymieniona między regionami. Ponadto propozycje innowacyjnych produktów, a także konkretne propozycje innowacyjnych produktów, procesów i możliwości biznesowych zostały rozpowszechnione wśród przedsiębiorstw i innych podmiotów.
Na bazie zdobytych doświadczeń z odwiedzanych przedsiębiorstw oraz informacji uzyskanych podczas wywiadów z interesariuszami bioekonomii powstał artykuł naukowy w czasopiśmie Sustainability wydawnictwa MDPI, znajdujący się na liście Journal Citation Reports (JCR).
Więcej na temat kosmetyków naturalnych znajdziesz na stronie: https://eco-pro-beauty.com/pl/.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !