Na naszych oczach coaching staje się dyscypliną akademicką. Można studiować go na Uniwersytecie w Sydney, Londynie czy Cambridge. W krajach anglosaskich od ponad dekady trwają intensywne prace nad standaryzacją coachingu, gromadzi się dane empiryczne, publikuje kolejne prace i organizuje konferencje tematyczne. Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa jako pierwsza uczelnia magisterska w Polsce współuczestniczy w kształtowaniu tej nowej dyscypliny, zarówno na płaszczyźnie praktyki, jak i badań eksperymentalnych.
Rynek coachingu w Polsce wciąż się rozwija, a zawodowych coachów jest w Polsce zaledwie ok. 3000, z czego połowa to osoby przed 30 rokiem życia. Wartość usług coachingowych w naszym kraju szacuje się na blisko 35 mln złotych i jest to kwota
rosnąca. WSNHiD w roku ubiegłym uruchomiła studia licencjackie na kierunku Doradztwo i coaching i jako jedyna posiada uprawnienia do kształcenia magistrów coachingu. Obecnie trwa nabór na studia I i II stopnia na tym kierunku.
- Już za dwa lata dyplomy odbiorą pierwsi licencjaci coachingu w WSNHiD. Jestem pewny, że chłonny rynek zapewni im pracę. Kompetencje coachingowe są realną walutą w szeregu branż, od rozwoju osobistego, przez zarządzanie zespołami, aż po edukację. Zapytałem studentów, czy coaching powoli wchodzi im w krew. Odpowiedzieli, że dzieje się coś więcej. On staje się ich modelem życia – mówi dr Adam Zemełka – coach, wykładowca WSNHiD.
Doradztwo i coaching to kierunek studiów, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów świadczących usługi o charakterze doradczym, trenerskim i coachingowym. Program studiów został przygotowany we współpracy z International Coach Federation największą na świecie organizacją reprezentującą środowisko profesjonalnych coachów, obecnie liczącą ponad 18 000 członków w ponad 100 krajach. Studia magisterskie na tym kierunku będą jedynymi
w Polsce akredytowanymi przez ICF, przygotowującymi jednocześnie do uzyskania certyfikatu coacha ICF. Partnerem uzupełniającym kierunku jest Stowarzyszenie REFA Wielkopolska - organizacja świadcząca w Polsce usługi szkoleniowe od ponad 20 lat, w Niemczech działającą od prawie 100 lat.
- ICF i Stowarzyszenie REFA Wielkopolska bardzo aktywnie uczestniczyły w pracach nad programem studiów, zarówno w zakresie doboru odpowiednich kursów, zapewniając jednocześnie wsparcie praktyków – akredytowanych coachów ICF i trenerów REFA do ich prowadzenia. Dzięki współpracy ze strategicznymi partnerami kierunku i innymi podmiotami zewnętrznymi prowadzącymi działalność doradczą i coachingową, studia będą miały charakter praktyczny (ponad 70% zajęć będzie miało formę warsztatową),
w programie studiów znajdzie się aż 400 godzin zajęć służących budowaniu warsztatu pracy doradcy i coacha – mówi dziekan Wydziału Nauk Społecznych WSNHiD,
dr Krzysztof Patkowski.
Dobra wiadomość dla wszystkich adeptów coachingu jest też taka, że 1.01.2014 r.
w treści rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej pt. „Klasyfikacja zawodów
i specjalności” w grupie specjalistów nauczania i wychowania obok m.in. nauczyciela, pedagoga szkolnego, edukatora, trenera osobistego pojawił się zawód coacha!
W efekcie - jak wskazuje Hanna Caplewska Dyrektor poznańskiego oddziału ICF, certyfikowany coach ICF ACC:
- Przed coachami stoi wielkie zadanie. W obecnych czasach nie wystarczy wiedzieć, żeby być skutecznym. Trzeba umieć stosować wiedzę w praktyce. Akredytowani coachowie, którzy zdobyli kwalifikacje zgodnie z wysokimi standardami ICF, są solidnie przygotowani do zawodu. Dzięki temu ich skuteczność działania w pracy z klientem jest wysoka. Akredytowany program coachingowy dostępny dla studentów na studiach magisterskich w WSNHiD jest drogą przyspieszającą rozwój kompetencji przyszłych coachów, w ramach którego szlifują swoje umiejętności w zgodzie z kodeksem etycznym coacha. Ukończenie akredytowanego programu otwiera ponadto coachowi drogę do certyfkacji i dyplomu potwierdzającego zdobyte kwalifikacje.
Dodatkowo studenci kierunku Doradztwo i coaching będą mieli również możliwość bezpłatnego uczestniczenia w imprezach organizowanych przez ICF, takich jak: „Coaching week” – największe tego typu wydarzenie w Polsce, cyklicznych spotkaniach: Coaching Cafe, Business Coaching Cafe i Learning Forum oraz indywidualnych sesjach coachingowych.
- Doradztwo i coaching to nie tylko pomysł na zdobycie konkretnego zawodu i poszerzenie swojej wiedzy na temat ludzi, świata i biznesu, ale również doskonała okazja do poznania i zrozumienia siebie oraz swoich zachowań – podsumowuje Kinga Mann - autorka programu szkolenia coachingowego na studiach II stopnia na kierunku Doradztwo i coaching.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !