Inaugurację roku akademickiego na nowym kierunku studiów poprzedziły wykłady dra hab. Tomasza Szubrychta, rektora-komandora Akademii Marynarki Wojennej, Tomasz Zdzikota, prezesa Poczty Polskiej S.A. oraz Roberta Kośli, dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM.
– Dyplom MBA jest już standardem wśród kadry zarządzającej. Studia, które uruchamiamy we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem są jednak unikatowe i wyjątkowe. W ich trakcie będziemy łączyć dwa światy. Zarządzanie w sektorze gospodarczym ze światem bezpieczeństwa. Chciałbym podkreślić, że jesteśmy partnerem tych studiów, bo taka jest potrzeba organizacji, którą kieruję. Poczta dziś nie kojarzy się z nowoczesnością, ale to się zmieni. Sukcesywnie nadrabiamy dług technologiczny poprzez inwestycje i szkolenie kadr. Od października Poczta realizuje usługi wynikające z ustawy o e-Doręczeniach, za chwilę uruchomimy nowoczesną aplikację powiązaną z automatami paczkowymi, powstanie także nowoczesna strona internetowa. Musimy stać się firmą bardziej cyfrową, bo takie są wymogi prawne i oczekiwania rynku, a my chcemy im sprostać – powiedział prezes Poczty Polskiej, Tomasz Zdzikot.
Poczta Polska S.A. będzie pełnić merytoryczny nadzór nad studiami jako największa firma infrastrukturalna w Polsce, świadcząca – w szerokim i coraz bardziej rozległym zakresie – usługi cyfrowe na rzecz państwa i obywateli. Ponadto partnerami kierunku EMBA w AMW w Gdyni są także m.in. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni czy ISSA Polska będąca stowarzyszeniem zrzeszającym profesjonalistów zajmujących się ochroną systemów informacyjnych.
Celem studiów jest wypełnienie luki związanej z deficytem ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, w tym tych posiadających kompetencje zarządcze. Obecnie liczba uczelni w Polsce oferujących specjalizację z tego zakresu wciąż pozostaje niewystarczająca. Szacuje się, że w 2019 r. na świecie brakowało ok. 4 mln. specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa, a potrzeby kadrowe rosną z każdym rokiem. Tylko w Polsce w minionym roku było ok. 17,5 tys. nieobsadzonych stanowisk w sektorze szeroko pojętego IT. Dziś aż 65 proc. firm cierpi na niedobór cyfrowych kadr.
– Ogromnie się cieszę, że otwieramy pierwszą edycję studiów EMBA z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem i usługami cyfrowymi. To kolejny krok w przemyślanych działaniach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w zakresie rozwoju oferty edukacyjnej związanej z obszarem cyfrowym. Najpierw otworzyliśmy kierunek studiów związany z tym sektorem, później studia podyplomowe i Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa, a teraz – jako ukoronowanie – także EMBA – powiedział podczas wystąpienia inauguracyjnego rektor komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
Tematyka studiów, obejmujących 16 zjazdów, została podzielona na 9 bloków przedmiotowych, w ramach których odbędzie się ponad 40 zajęć z obszarów m.in. cyberbezpieczeństwa, IT, prawa, ekonomii, HR i marketingu. Słuchacze EMBA zdobędą wiedzę z zakresu m.in. finansów dla kadry zarządczej, prawnych aspektów zarządzania usługami kluczowymi, prawa gospodarczego, komunikacji kryzysowej i PR, a także zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa informacji. Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, jako partner studiów, zaprosi słuchaczy do uczestnictwa w grze symulacyjnej Cybertwierdza.
Poczta Polska, jako operator narodowy i firma świadcząca usługi pocztowe, kurierskie, logistyczne i finansowe, stale musi mierzyć się z zagrożeniami, jakie wiążą się z cyfryzacją. Spółka nieustannie pracuje nad zwiększeniem wiedzy oraz świadomości użytkowników Internetu. Poczta Polska na bieżąco monitoruje, analizuje i reaguje na podejrzane zachowania w sieci, których celem jest wykorzystywanie marki do działań o charakterze cyberprzestępczym. Dzięki studiom podyplomowym z „Zarządzania cyberbezpieczeństwem i usługami cyfrowymi” pracownicy Spółki zyskają ekspercką wiedzę z zakresu przeciwdziałania i zapobiegania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Reprezentujący Departament Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Robert Kośla w trakcie wykładu inauguracyjnego zaznaczył, że „podnoszenie kompetencji kadr jest niezwykle istotne nie tylko dla Poczty Polskiej, ale także dla bezpieczeństwa narodowego m.in. kontekście krajowego systemu cyberbezpieczeństwa”.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !