Na parterze nowego budynku, w sąsiedztwie holu głównego, znajduje się sala konferencyjna na 100 osób, która będzie miejscem obrad Senatu uczelni. Na piętrze drugim jest, rozciągająca się na trzy piętra, reprezentacyjna aula im. prof. Tadeusza Paryjczaka. Może ona pomieścić 500 osób. Jak powiedział podczas otwarcia Alchemium rektor prof. Krzysztof Jóźwik - To właśnie w niej, począwszy od dziś, zapisywać się będą kolejne karty historii Politechniki Łódzkiej, ponieważ aula stanie się forum najważniejszych uroczystości dla naszej uczelni.
Obecny na uroczystości marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber trzymając w ręku trzy próbki materiałów powiedział – Jest to efekt pracy naukowców z tego Wydziału powstały w konsorcjum z łódzkimi ośrodkami badawczym. Są to materiały przyszłości, w pewnym sensie magiczne, dedykowane są do leczenia trudno gojących się ran oraz regeneracji ubytków tkanki kostnej i chrzęstnej. Do realizacji takich pomysłów potrzebujemy ludzi - których jak widać mamy - i miejsca, w którym można je rozwijać. Przed takim miejscem właśnie stoimy.
Także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że warunki do prowadzenia badań są podstawą aby zmieniać jakość nauki. - Gratuluję wszystkim łodzianom, dzięki takim inwestycjom, jak Alchemium młode pokolenie będzie chciało zostać tu w Łodzi, by wspólnie budować nasze miasto i region.
Budynek poświęcił Arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś, który na zakończenie powiedział- trochę żartobliwie – Oby między nami była chemia.
W bezpośrednie sąsiedztwo Alchemium jest wkomponowany fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku, co symbolicznie nawiązuje do historycznego dziedzictwa Politechniki Łódzkiej.
- Cieszy mnie, że silny ośrodek naukowy, jakim jest Wydział Chemiczny, będzie mógł rozwijać swoją działalność w warunkach sprzyjających jego dalszemu dynamicznemu rozwojowi. Pierwszy budynek kompleksu Alchemium rósł na naszych oczach. Ten etap inwestycji kosztował 65 milionów zł. Przed nami budowa części laboratoryjnej Alchemium. W tej chwili trwa przetarg, planujemy, że oddanie całości do użytku nastąpi w 2024 r. W sumie gmachy będą miały powierzchnię ponad 27 tys. metrów kwadratowych. Jestem przekonany, że Alchemium stanie się kuźnią kolejnych pokoleń wybitnych chemików, wzorem niezwykle inspirującej prof. Alicji Dorabialskiej, jednej z założycielek Wydziału Chemicznego na PŁ, uczennicy Marii Skłodowskiej-Curie– mówi rektor prof. Krzysztof Jóźwik.
Na pierwszy etap inwestycji Alchemium Politechnika Łódzka otrzymała 47,5 mln złotych dotacji z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik zaznacza - Przez długie lata Wydział Chemiczny starał się o nowy kompleks budynków i to było jak „w pogoni za marzeniami”, które teraz się realizują, dzięki wsparciu i staraniom wielu osób. Alchemium zapewni pracownikom, doktorantom i studentom Wydziału nowoczesne warunki do pracy, prowadzenia badań i procesu kształcenia na miarę współczesnych i przyszłych wyzwań dotyczących rozwoju nauk chemicznych.
W foyer przed reprezentacyjną aulą osłonięto tablicę pamiątkową, honorując nią pamięć Profesora Tadeusza Paryjczaka, który przez 18 lat kierował Wydziałem Chemicznym. Był wybierany na dziekana Wydziału aż 6 razy. Stworzył wiodący w Polsce i poza granicami kierunek badawczy adsorpcji i katalizy. Ostatnie lata swojej pracy zawodowej poświęcił „zielonej chemii”, będąc współautorem pierwszej w Polsce monografii na ten temat. Profesor został uhonorowany godnością doktora honoris causa przez Politechnikę Łódzką oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !