1. Czy e-learning w ostatnich latach zaczął się rozwijać?
N.O: Zdecydowanie tak. Moim zdaniem e-learning przeżywa rozkwit. Obecnie to jeden z najszybciej rozwijających się sposobów nauczania. W sieci pojawia się coraz więcej stron poświęconych edukowaniu na odległość. Na znaczeniu zyskują przede wszystkim platformy edukacyjne przekazujące wiedzę w formie wideo oraz webinary, czyli krótkie szkolenia transmitowane w sieci w czasie rzeczywistym.
2. Dlaczego wideo jest ważniejsze od innych form przekazu treści?
N.O: Wszelkie badania i raporty wykazują, że internauci spośród wszystkich treści zamieszczonych w sieci najczęściej wybierają te, które można obejrzeć. Wpływ na ich upodobania ma rozwój technologiczny. Ludzie coraz częściej wykorzystują smartfony i tablety do korzystania z internetu. Zatem wygodniej im oglądać i słuchać niż czytać. Treść poradnika pt. „Jak zmienić koło w samochodzie?” zachowanego w formie tekstowej zawiera tylko objaśnienia i czasem ilustracje. Natomiast w formie wideo wyjaśnia i równocześnie pokazuje. Zatem wideo jest formą klarowniejszą i łatwiej przyswajalną.
3. Czy WikiVid został stworzony z myślą o internautach?
N.O: Fundacja WikiVid stworzyła serwis wideo z myślą o wszystkich, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty i dzielić się wiedzą. Platforma została zaprojektowana tak, żeby korzystanie z niej było bardzo proste. Użytkownicy doceniają prosty design strony i jej innowacyjność.
4. Na czym polega innowacyjność platformy?
N.O: WikiVid wyposażył platformę w wiele funkcji. Do najważniejszych można zaliczyć „listę życzeń”, dzięki której jedni użytkownicy mogą zgłaszać swoje propozycje nowych materiałów. Natomiast twórcom służy ona jako miejsce, z którego czerpią inspiracje. Ponadto należy zaznaczyć, że WikiVid nie zamknął się tylko na treści przekazywane w formie wideo. Użytkownik do każdego swojego materiału może dołączyć plik tekstowy jako formę uzupełnienia. Zalety korzystania z platformy szybko dostrzeże ten, kto zacznie z niej korzystać.
5. WikiVid stopniowo podbija Europę. Który kraj wykazuje największe zainteresowanie?
N.O: Obecnie WikiVid działa w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Niebawem platforma zacznie działać w Rosji i na Ukrainie. Jestem bardzo zadowolony z sytuacji, która ma miejsce w Polsce. Platforma spotkała się z zainteresowaniem środowisk edukacyjnych i otrzymała od nich wiele pochwał. Platformą zainteresowały się także portale i czasopisma branżowe. Wydźwięk publikacji jest zadowalający. To znaczy, że WikiVid zmierza w dobrym kierunku.
WikiVid na tablecie
6. Odnoszę wrażenie, że stworzenie materiału na WikiVid jest czasochłonne i wymaga specjalistycznego sprzętu. Inne platformy e-learningowe chyba nie mają aż takich wymagań. Czy każdy może sobie pozwolić na bycie użytkownikiem?
N.O: Oczywiście, że tak. Jak wspomniałem wcześniej, WikiVid jest dla wszystkich. Filmy pod względem technicznym nie muszą charakteryzować się najwyższą jakością. Najważniejsze, żeby były merytoryczne. Użytkownik może nakręcić swój film poradnikowy przy pomocy telefonu komórkowego.
7. Jak będzie wyglądał WikiVid za kilka lat?
N.O: Dynamika zmian, jakie zachodzą w sieci jest tak duża, że trudno przewidzieć co będzie za miesiąc. Patrząc na przyjęcie platformy przez internautów i jej szybki rozwój liczę, że platforma będzie pionierem e-learningu na całym świecie.
Z Norbertem Orubą, rzecznikiem prasowym WikiVid, rozmawiała Katarzyna Wiśniewska.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !