Tematyka wydarzenia organizowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji skupiała się wokół aspektów etycznych rozwoju technologii oraz sztucznej inteligencji. Do udziału w wydarzeniu zaproszono ekspertów, naukowców i praktyków ze świata nauki i biznesu, którzy w swoich prelekcjach starali się odpowiedzieć na pytanie będące motywem przewodnim wydarzenia: “Człowiek dla technologii, czy technologia dla człowieka?”.
Druga edycja Forum Nauki i Biznesu to przede wszystkim merytoryczne wystąpienia i panele dyskusyjne. W gronie 62 prelegentów znaleźli się m.in.: dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK, Kuba Klawiter, Artur Kurasiński oraz Karol Wójcicki.
Jeden z paneli dyskusyjnych był zatytułowany: „Etyka w technologii”, a udział w nim wzięli: Maciej Chojnowski, Dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii, Zofia Dzik, Prezes Instytutu Humanites, Jacek Kubrak, Prezes PCI oraz Radosław Krajewski, Specjalista ds. rozwoju technologii w PCI. Eksperci dyskutowali o problemach związanych z nowymi technologiami i o tym, że obecna rewolucja powoduje zmiany w każdej dziedzinie naszego życia, ale po raz pierwszy tak głęboko dotyka człowieczeństwa.
- Historia uczy nas tego, że rozwój technologii jest znacznie szybszy niż proces uregulowania prawnego danego obszaru. Stoimy dziś przed ogromnym wyzwaniem związanym z tym, jak przełożyć język etyki na konkretne działania. Jak projektować technologię, aby służyła ludziom? Jak zadbać o edukację użytkowników nowych technologii? Jak stworzyć na tyle elastyczne prawo, aby uwzględniało ono transformację technologiczną? To pytania, na które wciąż poszukujemy odpowiedzi - podkreśliła Zofia Dzik, współzałożycielka Centrum Etyki Technologii.
Jednym z prelegentów wydarzenia był Filip Dębowski, twórca organizacji i społeczności „Dobry Przodek”. - Musimy pamiętać o tym, że jednorazowość, krótkoterminowość i szybkość ma realny koszt: czy to dla dobrostanu pracowników, czy to dla środowiska. Empatia powinna być zatem kompetencją przyszłości, dzięki której skierujemy rozwój technologii w dobrą stronę - zaznaczył Filip Dębowski w swojej prelekcji pt. „Czy jesteśmy dobrymi przodkami? Integracja empatii i technologii jako wizja jutra, która zaczyna się dziś”.
Jacek Kubrak, Prezes Zarządu PCI, w swojej prelekcji poruszył istotny temat transhumanizmu. - Ślepe podążanie za technologią może sprawić, że utracimy istotę naszego człowieczeństwa, bo sami nie wiemy, czym ona tak naprawdę jest. Kluczowe jest zatem przyglądanie się technologii, ponieważ jej niekontrolowany rozwój jest bardziej szkodliwy, niż technologia sama w sobie. Brak kontroli wiąże się z zagrożeniem, że przetrwamy jako gatunek ludzki, ale oddamy z naszego człowieczeństwa coś, czego nie chcielibyśmy oddać - podkreślił Jacek Kubrak.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji FNiB było związane z obchodami setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Prelekcja Petrosa Psylossa zatytułowana „Turboprzyśpieszenie. Jak nowoczesne technologie radykalnie zmienią nasze życie, od wizji Stanisława Lema do współczesności” bezpośrednio nawiązywała do twórczości tego uznanego autora.
- Obecnie jesteśmy w czwartej rewolucji przemysłowej, w której siłę ludzkiego umysłu zastępujemy sztuczną inteligencją. Stanisław Lem przewidział wiele rozwiązań technologicznych, które dziś się rozwijają, m.in. druk 3D czy wirtualną rzeczywistość. Warto podkreślić, że wraz z rozwojem technologii postępuje demokratyzacja dostępu do niej - to, co kiedyś było zarezerwowane tylko dla najbogatszych, dziś jest dostępne dla każdego - mówi Petros Psyllos.
Drugiego dnia Forum odbyła się IV Konferencja Innowacje - Pomiary - Akredytacje, skierowana do przedstawicieli laboratoriów badawczych, wzorcujących, akredytowanych i nieakredytowanych oraz przedstawicieli firm zlecających badania swoich wyrobów lub wzorcowania aparatury pomiarowej.
- To wydarzenie było z jednej strony transferem wiedzy potrzebnej w szczególności laboratoriom medycznym, a z drugiej strony - kolejnym forum dialogu pomiędzy podkarpackimi firmami, a laboratoriami współpracującymi w ramach Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących - podsumował dr inż. Roman Tabisz, koordynator Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.
Organizatorem II edycji Forum Nauki i Biznesu było Podkarpackie Centrum Innowacji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Konrad Fijołek - Prezydent Miasta Rzeszowa, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki oraz Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !