1. Zachowaj spokój
Opanuj emocje, a będziesz w stanie odpowiedzieć na pytania spokojnie i rozsądnie. Rekruter przestanie być wrogi w stosunku do Ciebie. Szczególnie jeśli nie dasz mu żadnych powodów do złości.
2. Uważaj na to co mówisz
Nie daj się sprowokować, ponieważ możesz powiedzieć rzeczy, których później będziesz żałował. Pamiętaj, że rekruterzy mają kontakty w branży i Twoje negatywne zachowanie oraz wypowiedzi mogą skutkować nie tylko podczas tej rekrutacji.
3. Bądź pewny siebie
Im bardziej pewny siebie jesteś, tym lepiej zrozumiesz zachowanie rekrutera. To da Ci przestrzeń do zapytania rozmówcy czy wszystko jest w porządku. Rekruter, tak jak i Ty, może być rozproszony, zasmucony czymś całkowicie nie związanym z Tobą, zaś próba zrozumienia go może skutkować zmianą nastroju spotkania na bardziej korzystny dla obu stron.
4. Poznaj swojego rekrutera
Jeśli widzisz, że Twój potencjalny pracodawca trzęsie się ze złości, zadaj kilka pytań na temat firmy i działań HR. Kiedy zacznie mówić o firmie i swojej pracy, to jest szansa, że szybciej się uspokoi i zmieni nastawienie.
5. Zapytaj o powód takiego zachowania
Najlepsze co możesz zrobić w obliczu wrogiego nastawienia drugiej strony, to zatrzymanie rozmowy i zapytanie wprost o powód jego zachowania. Zazwyczaj ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że mając do czynienia z taką sytuacją, wystarczy grzecznie zwrócić uwagę.
6. Pamiętaj, że to może być test
Pracodawcy mogą Cię po prostu sprawdzać, żeby zobaczyć jak radzisz sobie w stresujących sytuacjach. Chcą wiedzieć czy pozostajesz spokojny i uporządkowany, czy będzie to miało wpływ na Twoje decyzje i działania. W pracy często dochodzi do nerwowych spięć, a rozmowa kwalifikacyjna pokazuje jak na nie reagujesz.
7. Odwróć kolej rzeczy
Kup sobie czas pytając rekrutera o odwrotność tego, co on mówi do Ciebie. Przykładowo słyszysz od niego, że firma poszukuje na stanowisko wyjątkowej osoby, zaś przebieg Waszej rozmowy nie wskazuje na to, że Ty nią jesteś. Twoja odpowiedź zwrotna powinna brzmieć np. Czy mogę wiedzieć co jest takiego wyjątkowego w tej pracy, że potrzebujecie tylko tak specjalnych i rzadkich umiejętności? Jego odpowiedź da Ci czas na zastanowienie.
8. Rób dobrą minę do złej gry
Jeśli rekruter jest niemiły, to prawdopodobnie oznacza, że ma już za sobą rozmowy z dobrymi kandydatami. Twoim jedynym celem jest dostać się do następnego etapu. Dlatego ugryź się w język, uśmiechnij, dowiedz się co musisz zrobić, żeby dostać pracę i zrób to.
9. Odpuść
Jeśli rekrutująca Cię osoba jest skłonna do agresji słownej bądź w jakikolwiek inny sposób przestraszyła Cię, powinieneś grzecznie podziękować i szybko wyjść, żeby jej nie sprowokować. Jeśli na rozmowie rekrutacyjnej spotykasz się z takim traktowaniem, to możesz być pewien, że tego typu zachowania mają miejsce w miejscu pracy, a w takim otoczeniu na pewno nie chciałbyś pracować.
10. Bądź twardy do samego końca
Na koniec rozmowy kwalifikacyjnej pokaż, że negatywne nastawienie rekrutera nie zniechęciło Cię i jesteś gotowy podjąć wyzwanie. Powiedz: jestem bardzo zainteresowany tą pracą i szczerze dziękuję za poświęcony mi czas. Jeśli zostanę wybrany do kolejnego etapu rekrutacji, to czy będę miał okazję rozmawiać także z bezpośrednim przełożonym? Pokaże to Twoje zaangażowanie, co w dzisiejszych czasach jest jedną z najważniejszych cech poszukiwanych przez firmy.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !