Warunki pracy są niesatysfakcjonujące
Jeśli nazwa stanowiska nie jest taka, na jakiej Ci zależało lub pensja nie jest wystarczająca, warto rozważyć odrzucenie propozycji pracy. Mogło zdarzyć się też tak, że negocjacje nie do końca poszły po Twojej myśli, a to z kolei przyczyni się do rozżalenia, frustracji i braku satysfakcji z pracy. Warto pamiętać, że po zaakceptowaniu oferty, może upłynąć dużo czasu, zanim będziesz mógł renegocjować warunki – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Zastanów się, czy wytrzymasz tak długo.
Praca jest zbyt trudna lub zbyt łatwa
W pierwszym przypadku, możesz narazić się na porażkę i stracić posadę. Jeśli Twoje obowiązki Cię przerastają, ale na rozmowie kwalifikacyjnej dobrze się sprzedałeś i zostałeś przyjęty na stanowisko, pracodawca szybko odkryje prawdę i Twoje braki – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Z drugiej zaś strony, uważaj, by nie podejmować zbyt łatwej pracy. Brak wyzwań i nuda sprawią, że będziesz się źle czuł w pracy, dopadnie Cię frustracja i stagnacja, a każdego dnia będziesz odliczał czas do wyjścia do domu.
Martwisz się, że nie dogadasz się z szefem
Chemia między ludźmi jest bardzo ważna, zwłaszcza w pracy. Twój przełożony odgrywa znaczącą rolę w Twoich codziennych obowiązkach, osiąganiu założonych celów i rozwoju zawodowym. Nie ignoruj sygnałów świadczących o tym, że możecie się nie dogadać. Brak dobrej komunikacji przekłada się na realizację zadań i sposób pracy. Ponadto, irytacja może przerodzić się z czasem w poważne napięcia między Wami, zatem zaufaj swojej intuicji.
Kultura korporacji wydaje się nieprzyjazna
Jak czujesz się w tym miejscu? Może jest dość cicho, a Ty preferujesz żywą atmosferę? Albo odwrotnie – lubisz pracować w spokojnych warunkach, a w firmie wszyscy są żywiołowi, głośno rozmawiają, a telefony wciąż dzwonią? Dlatego podczas rozmów kwalifikacyjnych zawsze pytaj o warunki pracy. Poproś, aby przed akceptacją oferty oprowadzili Cię po firmie i zapoznali ze wszystkimi. Dzięki temu sprawdzisz, czy nowe środowisko i warunki pracy rzeczywiście Ci odpowiadają – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Dojazdy są zbyt męczące
Dojeżdżanie do i z pracy nie powinny być najbardziej wyczerpującą częścią Twojego dnia. Jeśli tak to, będziesz przychodził do pracy z nadszarpniętymi nerwami i wracał do domu zmęczony, w złym humorze. Sprawdź trasę do siedziby firmy w godzinach największego ruchu i zobacz ile czasu Ci to będzie zajmowało.
Z pracą wiąże się zbyt wiele podróży służbowych
Podróżowanie, jako element pracy, może być świetną przygodą, ale jeśli jest zbyt częste, może stać się uciążliwe. Zastanów się spokojnie, ilu podróżom służbowym możesz podołać, by nie być zbyt zmęczonym i żeby Twoje życie prywatne na tym nie ucierpiało – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Jeśli uważasz, że nie dasz rady, spróbuj renegocjować kontrakt zanim dasz ostateczną odpowiedź.
Zaakceptowałeś już inną ofertę pracy
Jeśli dostałeś dwie propozycje pracy i jedną z nich zaakceptowałeś, nie zwlekaj – musisz powiadomić drugiego rekrutującego o swojej decyzji. Postępuj fair – pamiętaj, że firma, której ofertę odrzuciłeś, musi ponownie uruchomić proces rekrutacyjny.
Jak uprzejmie odrzucić ofertę?
Bez względu na powód, z jakiego zdecydowałeś się nie przyjąć oferty pracy, uprzejma odmowa nie spali za Tobą mostów. Poniżej kilka wskazówek, jak uprzejmie odrzucić propozycję pracy:
- Powiadom rekrutującego, którego ofertę odrzucasz, tak szybko, jak tylko to możliwe, nie każąc mu niepotrzebnie czekać.
- Skontaktuj się bezpośrednio z osobą, która złożyła Ci ofertę. Bądź zwięzły i optymistycznie nastawiony. Nie ma powodu wdawać się w długą, wyjaśniającą Twoją decyzję konwersację. Możesz powiedzieć: „Naprawdę długo nad tym myślałem i Państwa firma wydaje się świetnym miejscem pracy, ale biorąc pod uwagę różne względy, zdecydowałem się kontynuować poszukiwania etatu”.
- Wspomnij, że być może w przyszłości, jeśli zmienią się okoliczności, uda Wam się jeszcze podjąć współpracę.
Odmawianie przyjęcia posady powinno przebiegać kulturalnie. Kiedy pertraktacje dobiegną końca, możesz poprosić o dzień lub dwa na przemyślenie wszystkiego. W tym czasie możesz szczerze ocenić zalety złożonej Ci propozycji pracy. Jeśli nie spełnia ona Twoich oczekiwań, lepiej grzecznie podziękować i szukać dalej – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !