W ramach niestacjonarnych studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej osoby zainteresowane organizacją wydarzeń kulturalnych i sportowych mają okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych od niedawna na jedynym w swoim rodzaju kierunku „Event management”. W programie studiów, które przewidziano na dziewięć miesięcy, w ramach 178 godzin zajęć można m.in. poznać tajniki budowania programu wydarzenia kulturalnego na przykładzie Bella Skyway Festival, zagadnień dotyczących prawa autorskiego i licencyjnego, marketingu i promocji wydarzeń, sfery prawnej i rachunkowej, w tym zamówień publicznych, a także kwestii bezpieczeństwa, tak istotnych szczególnie w czasie pandemii.
Jak mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Bella Skyway Festival: Doświadczenie zdobyte podczas wielu lat organizacji tak dużego, międzynarodowego wydarzenia, to kapitał nie do przecenienia. To tysiące przykładów, katalog niestandardowych działań, dziesiątki case-studies. W ramach zajęć studenci mają szansę zderzyć wiedzę akademicką z praktyką dnia codziennego – na studiach mówimy bowiem nie tylko o samej organizacji, ale również o realnych problemach i wyzwaniach, które wiążą się z przyjęciem roli organizatora wydarzenia kulturalnego czy sportowego.
Szczegółowy program studiów znaleźć można na stronie Wyższej Szkoły Bankowej.
Bella Skyway Festival jest też okazją do praktycznej nauki artystycznego rzemiosła dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas 11. edycji festiwalu w 2019 r. młodzi artyści z Katedry Intermediów Wydziału Sztuk Pięknych UMK przygotowali mapping na fasadzie Pałacu Dąmbskich. Grupa młodych twórców wspierała się wówczas nawzajem i łączyła swoje pomysły, pracując nad pierwszym tak dużym projektem w ich życiu. W ten sposób na przestrzeni kilku miesięcy powstał doskonale przyjęty mapping zatytułowany „Retush”. Studenci wykorzystali liczne kunsztowne zdobienia budynku tworząc oryginalny i spójny projekt, przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnego charakteru każdego z 15 twórców.
Według mnie jest to szansa na spróbowanie własnych sił w projekcie komercyjnym, jakim jest przecież realizacja animacji na tak duży festiwal jak Bella Skyway, obfitująca w tak bezcenne doświadczenia. Zetknięcie się z otwartą krytyką odbiorców nie jest łatwe, przed czym ostrzegam studentki i studentów – ale prędzej czy później trzeba się z tym zmierzyć chcąc pracować jako artysta. – przyznaje dr Tomasz Wlaźlak, opiekun studentów z ramienia UMK.
Także podczas przyszłorocznej, 13. edycji festiwalu, studenci UMK będą mieli szansę zaprezentować kolejną pracę na fasadzie jednego z toruńskich budynków. W trakcie trwających w sierpniu warsztatów, w ramach współpracy z uczelniami zrzeszonymi w konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE), studenci z różnych kierunków studiów będą współtworzyć mapping „Per YUFE ad astra”. Będzie to znaczące przedsięwzięcie wymagające od młodych artystów wykazania się nieograniczoną wyobraźnią, umiejętnościami plastycznymi oraz zdolnością współpracy w międzynarodowym zespole.
***
Zachęcamy do śledzenia strony oraz mediów społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !