Pisanki w Polsce pojawiły się pod koniec X wieku. Odnaleziono ich ślady podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek. Pisanka jest symbolem rodzącej się do życia przyrody. W chrześcijaństwie symbolizuje nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
A więc jakie są rodzaje pisanek? Można śmiało powiedzieć, że rodzajów jest mnóstwo, każda jest inna, każda, którą zrobi poszczególna osoba. Nie ma dwóch takich samych kolorowych świątecznych jaj. Jednak można wyróżnić kilka sposobów, w jaki robi się pisanki. Drapanki, oklejanki, nalepianki czy kraszanki. Do wyboru, do koloru. Czym się różnią poszczególne świąteczne jaja? Już tłumaczę.
Drapanki – jak sama nazwa wskazuje są wykonywane za pomocą drapania ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka.
Oklejanki – zdobi się tym co się ma akurat pod ręką, dosłownie czymkolwiek się chce. Mogą to być płatki bzu, skrawki kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny czy wełniana włóczka.
Nalepianki – najpopularniejsze pisanki zwłaszcza w Krakowie. Wykonuje się je za pomocą kolorowych wycinków z papieru.
Kraszanki – to nic innego jak barwienie jaja w wywarze. Dawniej stosowano tylko i wyłącznie naturalne składniki, np. cebulę, korę dębu czy łupiny orzecha włoskiego
Jajko ma bardzo ważne znaczenie w religii. Symbolizuje ono bowiem zmartwychwstanie. Jajka wkładano już do grobowców egipskich i rzymskich katakumb. W czasie Wielkanocy staje się symbolem życia i odrodzenia. Jajko – nowy początek, radość i nadzieja.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !