„Papusza” jest historią opartą na faktach, przedstawieniem burzliwego życia poetki oraz próbą rekonstrukcji świata polskich Cyganów. Twórcy do zrealizowania filmu zabierali się aż 5 lat, co doskonale obrazuje ogrom pracy jaki musiał zostać w to dzieło włożony.
Druga nagroda (Srebrne Grono) przypadła dla filmu „Ida”, który został wyreżyserowany przez Pawła Pawlikowskiego. Opowiada on historię Anny, która przed złożeniem ślubów zakonnych, wyrusza wraz ze swoją ciotą w podróż, która pomóc jej odkryć to, kim tak naprawdę jest (tragiczna historię swojej rodziny).
Trzecia nagroda (Brązowe Grono) otrzymał film „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Jest to refleksyjna a zarazem bardzo smutna opowieść o Mateuszu, który przyszedł na świat z nieuleczalną chorobą. Rodzice nie godzili się z diagnoza lekarzy, iż ich syn nigdy nie będzie sprawy intelektualnie. Film opowiada o heroicznej walce, prawdziwym szczęściu oraz godności człowieka.
Z kolei nagroda specjalna przypadła dla filmu „Cud” „Miracle”, który wyreżyserował Juraj Lehotski. Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego przypadła twórcom filmu „Klauni” / „Clownwise” w reżyserii Viktora Tauša. Natomiast nagroda Klubu Kultury Filmowej powędrowała do reżysera Jana Jakuba Kolskiego za film „Zabić bobra”. Film opowiada historię żołnierza jednostki specjalnej, która walczyła w Iraku oraz Afganistanie. Powrót z misji okazuje się być trudnym przeżyciem. Wojskowy ma trudności w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Z pomocą ma mu wkrótce przyjść młoda Bezi, ale czy tak naprawdę jej się to uda?
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !