(Nie) polskie wakacje
Ci, którzy choć raz odwiedzili słoneczne królestwo wnioskami z badań Komisji Europejskiej nie będą zaskoczeni. Wynika z nich, że Hiszpania jest najczęściej wybieranym miejscem spędzania wakacji wśród państw UE. W ubiegłym roku odwiedziło ją 11 proc. respondentów. W tej liczbie z pewnością znaczącą grupę stanowili Polacy. Według CBOS, od 2012 r. do Hiszpanii co roku wyjeżdża ok. 10 proc. Polaków. To zapewnia jej miejsce w ścisłej czołówce obok Niemiec, Chorwacji i Czech.
Perspektywy na przyszłość są jeszcze bardziej obiecujące. Jeżeli tendencja się utrzyma, to 2015 r. może okazać się rekordowy, ponieważ na początku roku więcej osób niż zwykle osób zadeklarowało chęć wyjazdu zagranicznego. Coraz większą popularnością cieszą się także podróże długoterminowe.
- Rosnąca aktywność turystyczna to efekt wielu czynników. Polacy są coraz bardziej zapracowani, a co za tym idzie potrzebują więcej wypoczynku - ocenia Ireneusz Stąporek z firmy Dominium Invest. To także znak, że zarówno w Polsce, jak i Hiszpanii okres stagnacji spowodowanej kryzysem minął.
Śródziemnomorska chemia
Trudno wskazać jeden czynnik, który zdecydował, że Polacy tak chętnie wybierają Hiszpanię. Może to dzięki 320 słonecznym dniom w ciągu roku, a może to zasługa 8 tysięcy kilometrów plaż? Z pewnością przysłużyły się do tego także tętniące życiem bary, restauracje i kluby, których na osobę przypada ok. 130.
Na szczęście jest to „miłość z wzajemnością”. Co prawda, Hiszpanie spędzają wakacje raczej w swoim kraju, ale coraz lepiej dogadują się z Polakami, których nazywają „Śródziemnomorzanami Północy”.
Narody te potrafią się nie tylko świetnie razem bawić, ale są także dobrymi współpracownikami. Hiszpanie to również ważni partnerzy biznesowi. Tylko w 2013 r. zainwestowali w Polsce 242 mld euro - głównie w sektor budowlany, bankowy oraz energetyczny.
Hotel czy wynajem?
Jaką formę wypoczynku w słonecznym królestwie najczęściej wybierają Polacy? Popularność Hiszpanii sprawia, że znalezienie oferty wakacyjnej w biurze podróży nie stanowi większego problemu. Alternatywą dla zorganizowanych wyjazdów stały się krótko- lub długoterminowe wynajmy, które cieszą się coraz większą popularnością.
- Polacy są ciekawi świata i często podczas podróży chcą poczuć prawdziwy klimat Hiszpanii - mówi Ireneusz Stęporek. - Można to osiągnąć wynajmując apartament z widokiem na morze i na co dzień obcować z Hiszpanami zamiast z turystami. Niektórzy są tak zafascynowani atmosferą, że chcą zostać na dłużej, a nawet decydują się na kupno nieruchomości – dodaje Ireneusz Stąporek.
Pogoda nie tylko dla bogatych
Jak wynika z badań CBOS, najczęściej na dłuższe wakacje za granicą decydują się osoby z wyższym lub średnim wykształceniem. W tych grupach chęć wyjazdu deklaruje odpowiednio 84 i 66 proc., a wyjazdy wypoczynkowe stały się elementem ich stylu życia.
- Rzeczywiście, najczęściej za granicę, w tym także do Hiszpanii, wybierają się bogatsze osoby w przedziale wiekowym 30 – 40 lat – twierdzi Ireneusz Stęporek. Jednak w ostatnich latach można zauważyć większe zainteresowanie wśród osób mniej zamożnych lub starszych, którzy chcą spróbować czegoś nowego.
Poza gorącym słońcem i niezwykłą atmosferą do dłuższego pobytu w Hiszpanii, Polaków zachęcają także względy praktyczne. Często w Hiszpanii można znaleźć posiadłości w cenach atrakcyjniejszych niż w wielu polskich kurortach. Dodatkowo, dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, niższe są koszty utrzymania. Czy zatem Hiszpania to kraj idealny nie tylko na doskonałe wakacje? Wszystko wskazuje na to, że tak!
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !