Dzień przed zamknięciem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, rozdano nagrody Konkursu Młodego Kina i nagrody pozaregulaminowe. Wyniki ogłoszono na uroczystej gali w Teatrze Muzycznym. Wśród największych triumfatorów jest nowy film Łukasza Palkowskiego, „Bogowie”. Opowieść o polskim lekarzu, profesorze Zbigniewie Relidze zdobyła aż 5 prestiżowych nagród.
„Bogowie” zostali laureatem Nagrody Project London. To szczególne wyróżnienie dla producenta polskiego filmu o największym potencjale zagranicznym. Nagroda zapewnia dystrybucję na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii wraz z uroczystą premierą i kampanią promocyjną filmu. Nie jest to jedyna statuetka, która daje możliwość prezentacji filmu poza granicami kraju. Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego, która również została wręczona „Bogom”, to okolicznościowa tablica oraz możliwość udziału twórców w poszczególnych festiwalach biorących udział w tegorocznym głosowaniu.
Film został doceniony przez media oraz festiwalową publiczność. Ci pierwsi przyznali „Bogom” nagrodę dziennikarską, natomiast widzowie nagrodzili produkcję Złotym Klakierem Radia Gdańsk. Jest on przekazywany reżyserowi najdłużej oklaskiwanego film wyświetlanego na oficjalnej prezentacji. Owacje na stojąco trwały ponad 6 minut.
Szczególne wyróżnienie należy się również Tomaszowi Kotowi, odtwórcy roli prof. Zbigniewa Religi. Aktor otrzymał statuetkę magazynu „Elle” – Gwiazda Gwiazd za największe osiągnięcie artystyczne.
Poniżej lista nagród, które do tej pory zostały przyznane filmowi „Bogowie”:
- Nagroda Project London
- Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą
- Nagroda Dziennikarzy
- Złoty Klakier – Nagroda Radia Gdańsk
- Gwiazda Gwiazd Elle dla Tomasza Kota
„Bogowie” to pasjonująca opowieść o polskim lekarzu, profesorze Zbigniewie Relidze. W latach 80. dokonał on pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Przeprowadzona przez Religę operacja to nie tylko medyczne osiągnięcie, które pozwoliło uratować życie tysięcy pacjentów. Wyjmując serce z ludzkiego ciała, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.
Film wejdzie na ekrany polskich kin już 10 października. Wcześniej widzowie będą mogli obejrzeć go podczas Konkursu Głównego na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Powyżej zapowiedź produkcji.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !