Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” w ramach Działania 8.3 Programu Innowacyjna Gospodarka organizuje nabór kandydatów na Latarników Polski Cyfrowej. Latarnik jest wolontariuszem, który troszczyć się będzie o wprowadzenie pokolenia osób w wieku 50+ w świat Internetu i komputerów.
Kiedy zbierze się odpowiednia ilość latarników, zostaną oni odpowiednio przeszkoleni – na koniec szkolenia otrzymają certyfikat Latarnika Polski Cyfrowej. 200 osób, z gmin, w których zdiagnozuje się największe zapotrzebowanie na działania aktywizacje cyfrowo osoby w wieku powyżej 50 lat, zostanie aktywnymi latarnikami. Latarnicy będą troszczyć się o to, aby osoby z lokalnych środowisk pozyskały podstawową wiedze i umiejętności, które umożliwia im na bez skrepowane korzystanie z Internetu i nowoczesnych technologii teleinformacyjnych.
Organizatorzy projektu PCRS poszukują osób, które:
- znają podstawy obsługi komputera, Internetu oraz narzędzi i usług cyfrowych
- są otwarte, tolerancyjne oraz świadome specyfiki i trudności pracy z osobami dorosłymi
- są gotowe do pracy na rzecz lokalnego środowiska w formule wolontariatu – bez wynagrodzenia
- deklarują gotowość współtworzenia ruchu Latarników Polski Cyfrowej, akceptując jego wartości oraz zasady i metody działania.
Osoby te zobowiązane są spełnić następujące warunki wstępne:
- zapoznać się i zaakceptować regulamin
- wziąć udział w szkoleniu organizowanym latem 2014r.
- złożyć oświadczenie woli o akceptacji zasad i metod działania Latarnika Polski Cyfrowej, w którym zobowiążą się do prowadzenia działań zgodnie z założeniami projektu PCRS (oświadczenie składane będzie w pierwszym dniu szkolenia).
Po uzyskaniu certyfikatu Latarnicy Polski Cyfrowej mają - docelowo - i czynnie uczestniczyć w różnorodnych formach podnoszenia kwalifikacji oraz wydarzeniach projektu PCRS. Do końca czerwca 2015r. Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” zaproponuje Latarnikom wsparcie edukacyjne i organizacyjne w postaci m.in.:
- udziału w wydarzeniach projektu: Zjeździe Latarników Polski Cyfrowej w Łodzi, 15-16 września br., 8 warsztatach tematycznych, podnoszących kompetencje dziedzinowe np. umiejętność tworzenia relacji z zajęć w portalu Latarnicy.pl (pisanie relacji jest obowiązkiem Latarnika) oraz w zjazdach regionalnych, integrujących aktywnych Latarników
- przekazania materiałów edukacyjnych (Niezbędnika Latarnika, Korzystnika Internauty 50+, poradników tematycznych) oraz promocyjnych (stand, plakaty, ulotki)
- stale aktualizowanego i publikującego oficjalne informacje na temat realizacji projektu portalu Latarnicy.pl, w którym znaleźć można m.in. serial filmów edukacyjnych, poradniki, wzory dokumentów projektowych
Planuje się organizację jednego szkolenia w każdym województwie (ale ostateczny ich rozkład zależeć będzie od liczby zgłoszeń w regionach). Szkolenia odbywać się będą w okresie wakacyjnym – do końca sierpnia br. Pierwsze szkolenie planowane jest 22-23 lipca w Pile.
Wszelkich informacji na temat naboru i projektu PCRS udzielają na bieżąco wyłącznie koordynatorzy działań Latarników:
- Anna Tyrała (502 358 455, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
- Monika Boruch (519 521 465, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.)
- Michał Golemo (502 358 454, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.)
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !