Kwasy tłuszczowe są niezbędnym do życia źródłem energii. Muszą być one dostarczane z dietą, bo organizm sam nie może ich wyprodukować i są one obecne głównie w rybach i algach. Kwasy omega3 są też budulcem wszystkich komórek ciała człowieka. Statystyczny Polak ma niedobór 50% tychże kwasów. Mają one także korzystny wpływ dla funkcjonowania naszego serca i minimalizują one ryzyko choroby wieńcowej i innych chorób układu krążenia.
Z racji tego, iż duża część tych kwasów jest właśnie w rybach, może warto zastanowić się nad sposobami ich przyrządzania. Najlepszymi sposobami przyrządzania ryb jest ich gotowanie, pieczenie lub grillowanie. Jeśli chcemy ugotować rybkę warto wybrać chude lub średnio tłuste rybki – okoniowate, karpiowate, ale i flądra i dorsz się będą idealne. Na grill wprost stworzone są makrele i łososie, te ostatnie z koniecznie z dodatkiem cytryny.
Jeśli mamy ochotę upiec sobie rybkę, to niezwykle smakowitymi pomysłami jest zakupienie dorady, labraksa lub morszczuka.
Dlaczego nie wolno smażyć ryb? Podczas smażenia traci się bardzo wiele kwasów omega3, gdyż te bardzo szybko się utleniają. Rybka nasiąka węglowodanami i tłuszczami nienasyconymi długołańcuchowymi, które już nie są tak korzystne dla naszego zdrowia.
Można także się pokusić o kosztowanie rybek na surowo. Należy jednak pamiętać, iż muszą być one bezwzględnie świeże – no chyba, że lubicie długie posiedzenia w toalecie. Świeże rybie mięso jest lekko strawne i niezwykle zdrowe.
Jedynie spożywając tuńczyka należy zachować umiar gdyż w jego mięsie odkładają się metale ciężkie, które nie są korzystne dla naszego zdrowia. Najzdrowszymi są ryby, które żyją krótko i intensywnie – makrele i sardele.Smacznego!
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !