Film nie jedno ma imię
Nie jest odkryciem, jeśli powiem, że filmy zasadniczo się od siebie różnią. Oczywiście część z nich powstaje na podobnym szkielecie. Jednak są zasadnicze różnice pomiędzy horrorami, filmami sensacyjnymi, komediami romantycznymi czy kinem familijnym. W swoim życiu, zapewne jak i wy, obejrzałem bardzo wiele różnego typu produkcji. Niektóre z nich rozbawiły mnie do łez, niektóre wzruszyły, inne przeraziły, a jeszcze inne wgniotły w fotel. Czasem napotkałem także na kino, które dawało sporo do myślenia. A czasem nie mogłem uwierzyć, że ktoś wyprodukował taki „gniot”. Trudnym było do pomyślenia, iż aktorzy zdecydowali się na grę w filmie, który od początku do końca jest beznadziejny. Na pytanie po co oglądamy filmy oraz co one wnoszą do naszego życia, postanowiłem odpowiedzieć w drodze analizy kilku wybranych przez siebie ich gatunków.
Po co horror?
Dlaczego oglądamy filmy grozy? Lubimy się bać? Człowiek to skomplikowana istota. Odczuwamy strach. Jednak mimo strachu (nawet dla właśnie odczuwania strachu) chcemy obejrzeć film. Strach informuje nas, że powinniśmy uciekać. Ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. My jednak poniekąd go przełamujemy i zostajemy. Obserwujemy różne straszne historie, mamy wrażenie, że one mogą nawet nas dotyczyć. Po dobrym horrorze jesteśmy zaniepokojeni. Obrazy jakie widzieliśmy zostają w naszej głowie. Niejednokrotnie boimy się. Czemu więc go oglądamy? Możliwe, iż jest to pewnego rodzaju sport ekstremalny. Strach pod kontrolą. Boimy się przez półtorej godziny, po czym zapalamy światło i spokój. Oglądamy różne okrucieństwa, po czym zajadamy się ulubionym deserkiem. „Na żywo” nie chcielibyśmy tego widzieć, jednak film to fikcja. Mniej lub bardzie wiarygodna, ale fikcja. Chociaż ostatnimi czasy popularnymi stały się horrory, które są tworzone na modłę filmów dokumentalnych, mają być jak to tylko możliwe realistycznymi. Opowieści o nawiedzonych domach, duchach nagrywanych domowymi sposobami itp. Człowiek w pewnym momencie może się zastanowić, a co jeśli u niego jest duch? Kiedyś po dobrym horrorze, w nocy, telewizor sam się mi załączył. Dodam, iż w obejrzanym horrorze i takowa scena była. Zastanowiłem się dwukrotnie zanim podszedłem do telewizora. Niby to irracjonalne, jednak było obecne.
Komedie
Komedie to chyba najbardziej popularny i chętnie oglądany rodzaj filmów. Komedie są różne. Swojego czasu w Polsce niezwykle popularnymi były komedie romantyczne. Zasiadałeś przed telewizorem z ukochaną i patrzyłeś jak miłość na ekranie kwitnie. Ona go chce, on ją nie. On zaczyna chcieć, a ona już nie chce. Chcą, ale nie wiedzą, że chcą. Osobiście nie jestem zwolennikiem komedii romantycznych, większość z nich jest do bólu przewidywalna i banalna. Aczkolwiek może taka jest ich istota. Chwile się pośmiejemy, zobaczmy rodzące się uczucie i może wspomnimy jakieś wydarzenie z naszego życia. Możliwe, iż nieporadność aktorów pozwala nam się jakoś dowartościować. Pokiwać z zażenowaniem głową.
Komedia – forma czysta. Wymyśliłem na potrzeby artykułu taką kategorię. W niej umieściłem filmy, które maja przede wszystkim bawić. Mogą bawić na różny sposób. Mogą bawić przedstawiają głupotę, wysublimowane żarty, humor sytuacyjny czy też czarny humor. Oglądamy je w głównej mierze po to aby się zrelaksować i pośmiać. Śmiejemy się z ludzkiej głupoty, abstrakcyjnych sytuacji lub dziwny zbiegów okoliczności. Odcinamy się od codziennych problemów. Nie myślimy o pracy… Często nie myślimy o niczym i to jest piękne!
Komedie familijne, ogólnie kino familijne to z kolei kolejny odmienny gatunek. Tutaj filmy są zazwyczaj kolorowe, proste w odbiorze i wywołujący uśmiech na naszych twarzach. Dzieci muszą dostać oczywisty przekaz. Rodzice często w tych produkcjach przedstawiani są w bardzo pozytywny sposób. Teoretycznie filmy te mają dostarczać rozrywki oraz uczyć dzieci szacunku do wartości rodzinnych. Rodzice zapewne dostrzegą, o ile ona jest, większą głębię tych produkcji. Ogólnie są to filmy pozbawione przemocy. Skupiają się one na wartościach rodzinnych problemach związanych z dorastaniem oraz wychowaniem.
Fantasy
Ten gatunek jest mi bardzo bliski. Bardzo lubię filmy, które przedstawiają legendarne światy. Po co je oglądam? Czerpie przyjemność w zagłębianie się w nieobalaną historię. Często w filmach poruszany jest mocno rozwinięty wątek honoru, braterstwa, zdrady, miłości oraz pracy nad samym sobą. Bardzo często występuje system „od zera do bohatera”, który mimo swego banalnego charakteru, jest pięknym. Bohaterzy często muszą zmierzyć się z zadaniami wydającymi się niewykonalnymi. Filmy te przenoszą nas w mityczne krainy, pozwalają obserwować nieznany świat. Świat, który jednak w podstawowych rządzących nim mechanizmach, nie odbiega wiele od naszego.
Science fiction
Ten gatunek jest chyba najbardziej wartościowy z punktu widzenia nauki. Wiele filmowych pomysłów doczekało się realizacji w rzeczywistym świecie. Filmy te pobudza wyobraźnie i pozwalają zastanowić się nad naszą przyszłością. Co by było gdybyśmy wyruszyli w kosmos? Czy możliwym jest lot w kosmos? Ciekawość. Ona stanowi determinantę rozwoju. Człowiek ciekawy szuka odpowiedzi. Człowiek ciekawy pyta i zastanawia się nad mechanizmami funkcjonowania otaczających go rzeczy. A co by było gdyby zastosować inny materiał? A co by były gdyby spróbować naśladować ptaki i wzbić się w niebo? Choć przestawiane w filmach science fiction pojazdy, broń czy przedmioty wydają się dziś tylko wymysłem filmowców, nie zdziw bym się jakby za ”x” lat były rzeczywistością.
Film sensacyjno-kryminalny
Pościgi samochodowe, napady na banki, zbrodnie… Akcja i sensacja. Te gatunek filmu przenosi nas często w miejsca dobrze nam znane. Akcja rozgrywa się na własnym podwórku. Myślę, że ich głównym zadaniem jest także dawanie rozrywki i odpoczynku. Jednocześnie dużą uwagę przykłada do tego aby były one w miarę wiarygodne. Pozwały nam zapoznać się z mrocznym światem przestępstw i dostarczały nam wiele różnorakich bodźców.
Filmy detektywistyczne
Tutaj możemy wcielać się w rolę detektywów. Niezwykle istotna jest historia. Dobry film detektywistyczny nie może nam na samym wstępie przysuwać rozwiązania zagadki. Zagadka musi dojrzewać niczym dobre wino. My możemy pobawić się w detektywów. Zastanowić się kto zabił. Obserwujemy proces dochodzenia do rozwiązania zagadki. Filmy te są często także dobrze zobrazowują ludzką psychikę – motywy jakimi kierują się ludzie w codziennym życiu. Pokazują co popycha nas do popełnienia zbrodni. Pokazują, iż „nie wszystko złote, co się świeci” oraz, że „nie szata zdobi człowieka”.
Filmy dokumentalne i przyrodnicze
Dokument ma za zadanie dostarczyć nam informacji. Przenieść w odlegle zakamarki świata. W tych filmach niezwykle istotna jest ich treść oraz przekaz. Dzięki dokumentom poznajemy historie prawdziwe. Obserwujemy prawdziwe życie. Dowiadujemy się wielu bardzo interesujących informacji. Dokument wymaga od nas dużej uwagi i często pozostaje w nas najdłużej z wszystkich gatunków filmów. Dokument zmusza nas do myślenia i zweryfikowania posiadanych przez siebie informacji oraz poglądów.
Po co oglądamy filmy?
Odpowiedzi jest bardzo wiele. Każdy z nas znajduje w kinie coś dla siebie. Jednak generalizując można by powiedzieć, iż szukamy sposobu odprężenia się i odcięcia od rzeczywistości. Pragniemy przenieść się w inne światy odczuwać różnego typu emocje, które jednak są pod naszą całkowitą kontrolą. Film uczy, bawi, straszy i wzrusza. Obejrzane sceny zostawiają w nas ślad. Może być on czasem mało widoczny, czasem może odcisnąć duże piękno na naszym życiu. Film jest odbiciem nas i naszego świata.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !