Uczelnie dzielą praktyki na te obowiązkowe i nieobowiązkowe. Praktyki obowiązkowe odbywane są w ramach programu studiów. Praktykant musi je wykonać, żeby zaliczyć dany przedmiot na studiach. Często jest kierowany do konkretnego miejsca, by je odbyć. Czasem jednak ma możliwość samemu wybrać sobie miejsce praktyk pod warunkiem, że będzie zdobywał doświadczenie w kierunku, na którym studiuje.
Praktyki nieobowiązkowe nie muszą być związane z kierunkiem studiów, mają na celu zdobycie tak niezbędnego doświadczenia przez praktykanta. Przyszli pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie i o wiele chętniej zatrudniają osoby, które wiedzą już na czym ich praca będzie polegać.
Należy pamiętać, że często po odbyciu bezpłatnej praktyki lub w najbliższym czasie po niej, student dostaje propozycje pracy z danej firmy. Jednak aby otrzymać taką ofertę, należy być wśród wyróżniających się osób - pracodawcy zawsze chcą mieć w swoich szeregach wyróżniające się jednostki.
Wśród młodych ludzi panuje wiele opinii dotyczących bezpłatnych praktyk. Jedni wskazują, że jest to doskonały sposób na zdobycie doświadczenia. Inni przekonują, że jest to jawny wyzysk i wykorzystywanie wysokiego współczynnika bezrobocia.
A jakie jest Wasze zdanie na bezpłatne praktyki? Wyzysk czy szansa ?
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !