Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej decyduje się na karierę w dziedzinie informatyki i technologii komputerowych. Z roku na rok zwiększa się liczba maturzystek rozpoczynających studia na kierunkach technicznych, uczelnie organizują specjalne dni otwarte zachęcające do studiowania u nich właśnie kobiety. Co więcej, sami pracodawcy z branży IT coraz częściej wśród kobiet rekrutują pracowników na stanowiska zarezerwowane do tej pory prawie wyłącznie dla mężczyzn. Głównymi kryteriami stawianymi kandydatom na pracowników są pasja, talent i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Panie mają takie same szanse jak mężczyźni i nie muszą obawiać się dyskryminacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet, wielu pracodawców skupia się także na motywującej atmosferze i środowisku pracy, czyli aspektach, które mają duże znaczenie dla płci pięknej.
Nasza spółka odniosła sukces, głównie dzięki ludziom, którzy ją tworzą, czyli pracownikom zarówno wyższego, jak i niższego szczebla. Dla nas liczy się człowiek i jego samopoczucie w zespole. Przełamujemy też stereotypy dotyczące płci i stawiamy na rozwój zawodowy każdego utalentowanego pracownika – mówi Dariusz Świąder, Prezes Linux Polska.
Czas na zmiany
Na polskim rynku wciąż przybywa firm walczących ze stereotypem mężczyzny - informatyka i zatrudniających kobiety na wysokie stanowiska eksperckie.
Wiele badań pokazało, że efektywniej pracuje się w zespołach składających się z przedstawicieli obu płci. Między innymi dlatego, kobiety są chętnie przyjmowane do IT. Dodatkowo pracodawcy zapewniają dogodne warunki pracy, wiedzą jakie wartości liczą się dla pań i pamiętają np. o przyszłych mamach. Najważniejsze są umiejętności, doświadczenie i wiedza. Podstawą zatrudnienia jest znajomość branży, a nie płeć. A IT czeka na napływ nowych osób - mówi Marta Matusiak, Menadżer zespołu ds. Projektowania w Grupie Pracuj.
Obecny technologiczny świat nie ma tylko męskiego oblicza. Internet jest źródłem motywacji, a to kobiety coraz częściej zasiadają w zarządach spółek technologicznych, np. w Google, Facebooku, zakładają nowe start-upy w branży IT .
Aby łamać stereotypy i uświadamiać coraz więcej kobiet, że branża IT jest dla nich otwarta, należy pamiętać o atmosferze pracy, której poświęcają wiele uwagi. To od klimatu panującego w miejscu pracy zależy ich samopoczucie i odnalezienie się w dziedzinie nowych technologii. Warto pamiętać, że dzięki wysokim kompetencjom społecznym oraz umiejętności wielozadaniowej pracy, kobiety idealnie sprawdzają się w tym zawodzie.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !