Dokument poparło 161 państw. Intencją Zgromadzenia Ogólnego ONZ było stworzenie na Bliskim Wschodzie strefy pozbawionej broni nuklearnej – tylko Izrael posiada taki potencjał i zagraża to bezpieczeństwu innych państw. Proliferacja broni masowego rażenia jest bowiem postrzegana jako jedne z głównych zagrożone dla bezpieczeństwa o czym także można przeczytać w wielu dokumentach strategicznych, w tym i polskiej strategii bezpieczeństwa
Na bezpieczeństwo narodowe Polski w XXI wieku przemożny wpływ wywierają procesy zachodzące we współczesnym, globalnym środowisku bezpieczeństwa. Cechują się one dużą dynamiką i złożonością zmian oraz występowaniem zagrożeń asymetrycznych, z których najgroźniejsze to: terroryzm, proliferacja broni masowego rażenia i środków jej przenoszenia, międzynarodowa przestępczość zorganizowana, zagrożenia w cyberprzestrzeni - Strategia Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa narodowego rzeczypospolitej Polskiej 2022.
Oczywiście Izrael był przeciwny rezolucji. Jego stanowisko poparły Stany Zjednoczone (też mi niespodzianka), Kanada, Palau i Mikronezja, a 18 państw wstrzymało się od głosu. Oficjalnie Izrael nie potwierdza, iż jest w posiadaniu potencjału nuklearnego. Jednocześnie nie zaprzecza, iż takowy posiada. Szacuje się iż Izrael wyposażony jest w 80 głowic nuklearnych… Rezolucja nie zostanie wykonana. Już teraz przypuszczam, iż ONZ nie wykona swojego zadania… Państwo nie pozwoli na wkroczenie obserwatorów. Przez to wizerunek organizacji traci i często dyskutuje się na zasadnością jej funkcjonowania. Pomijam kwestie związane z prawem veta - patrz USA.
Spodobał Ci się ten artykuł? Poleć go innym !